U okviru napora da se unapredi zaštita životne sredine, Ministarstvo zaštite životne sredine, zaduženo za ovu oblast, je u saradnji sa projektom Pravna podrška pregovorima (PLAC III), organizovalo radionicu posvećenu usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa Uredbom Saveta Evropske zajednice o zaštiti vrsta divlje faune i flore kroz regulisanje njihove trgovine.
Ovaj važan događaj je deo širih napora projekta PLAC III, čiji je cilj da podrži proces pregovora o članstvu Republike Srbije u Evropskoj uniji. Ovo se postiže kroz pružanje podrške u usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU, navodi se na sajtu resornog ministarstva.
Tokom radionice, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa rezultatima projekta. Ovi rezultati uključuju detaljnu procenu usaglašenosti zakonodavstva Srbije u oblasti trgovine divljim vrstama.
PROČITAJTE JOŠ:
- CRNI SUP, NAJVEĆA PTICA BALKANA, PRIMEĆEN NA STAROJ PLANINI
- ZAČARANI KRUG TROVANJA DIVLJIH ŽIVOTINJA
- SPREČIMO STRADANJE DIVLJIH ŽIVOTINJA!
Fokus radionice bio je i na predlozima za izmenu Pravilnika o prekograničnom prometu i trgovini zaštićenim vrstama, kao i Pravilnika o uslovima držanja, načinu obeležavanja i evidentiranju divljih životinja u zatočeništvu. Ove izmene su u skladu sa najnovijim promenama Uredbe Komisije EU.
Cilj ovih preporuka je da omogući punu primenu propisa EU u oblasti trgovine divljim vrstama.
Kroz ovakve inicijative, Republika Srbija želi da pokaže svoju posvećenost očuvanju divlje faune i flore, ali istovremeno pokušava da prati evropske propise i standarde.
Energetski portal