Svest o elektromobilnosti neprekidno raste, a automobilska industrija nastoji da proizvede što povoljnija električna vozila (EV). Međutim, punjenje ovih vozila može biti problematično zbog nedostatka javnih punjača. Ovo je bila glavna motivacija za tim iz Bosne i Hercegovine koji je nedavno predstavio svoj rad nakon tri godine razvoja.
Prepoznajući značaj i potrebu za razvojem infrastrukture, koja u Bosni i Hercegovini, kao i u mnogim zemljama regiona ne prati broj automobila na struju, tim stručnjaka razvio je prvi bosanskohercegovački punjač za električna vozila, kod kojeg su sve komponente proizvedene u BiH. Članovi ovog tima, Armin Durmišević, direktor, Arslan Hajdarević, Denis Berilo i Faruk Ćirić, posvećeni razvoju inovativnih rešenja, zajedno sa još nekoliko kolega osmislili su i napravili punjač.
– Naš tim čine vrhunski stručnjaci iz oblasti softverskog inženjeringa, mašinske i elektrotehničke struke. Punjač je potpuno bosanskohercegovački proizvod. Od samih početaka, svi nacrti, skice, hardverski i softverski aspekti razvijeni su internim snagama našeg stručnog tima. Sve što vidite na našem punjaču rezultat je našeg sopstvenog znanja i iskustva – objašnjava Hajdarević.
U FOKUSU:
Do ideje za razvoj punjača došli su iz potrebe za unapređenjem infrastrukture za električna vozila u Bosni i Hercegovini. Tim je na razvoju punjača radio više od tri godine, stalno unapređujući svaki aspekt i komponentu kako bi ponudili najkvalitetniji proizvod na tržištu.
Razvoj projekta tekao je u nekoliko faza i verzija pre nego što su došli do trenutne, četvrte verzije (v4) elektronike. U svakoj iteraciji fokusirali su se na poboljšanje funkcionalnosti, sigurnosti i efikasnosti. Punjač je dizajniran da funkcioniše u širokom rasponu temperature, u skladu sa industrijskim standardima, kako bi se osigurala pouzdanost u različitim klimatskim uslovima.
Standardna dužina kabla je pet metara i prilagođena je potrebama korisnika. Što se tiče materijala i principa rada, koristili su komponente koje omogućavaju preciznu kontrolu protoka struje, čime se osiguravaju bezbednost i efikasnost prilikom punjenja vozila.
Trenutno je proizvedeno nekoliko prototipova punjača, a kompanija se takođe fokusira na sertifikaciju, kako bi mogli da se probiju na evropsko tržište. Svaki prototip koji su proizveli prošao je kroz rigorozne testove i interne procese kvaliteta. Nakon toga, svaki je dodatno unapređivan na osnovu rezultata testiranja.
Kako kažu, već poseduju zavidan broj sertifikata od ISO 9001, 14001 i 27001, što ih visoko pozicionira na tržištu. Narednog meseca planiraju slanje punjača na poslednju sertifikaciju najvećeg CE stepena, po čemu će biti retki u Evropi.
Priredila: Jasna Dragojević
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala EKOLOŠKI TRANSPORT.