Dobijanje litijuma, odnosno rudarenje ovog metala koji je značajan u proizvodnji baterija za električna vozila, skladištenje obnovljive energije i elektroniku, postaje sve aktuelnija tema kako u svetu tako i kod nas. Svedoci smo otpora ovakvih rudarskih projekata, ali pribavljanje litijuma moglo bi uskoro biti promenjeno zahvaljući timu naučnika iz SAD.
Naime, na Univerzitetu Rajs (eng. Rice University) razvili su inovativan elektrohemijski reaktor za ekstrakciju litijuma iz prirodnih slanih rastvora. Ovo otkriće nudi obećavajuće rešenje za rastuću potražnju za litijumom, a objavljeno je u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Tradicionalne metode ekstrakcije litijuma suočavaju se s brojnim izazovima, uključujući visoke energetske zahteve i poteškoće u odvajanju litijuma od drugih elemenata poput natrijuma, kalijuma, magnezijuma i kalcijuma, koji imaju veoma slična hemijska svojstva kao litijum.
„Pored toga, visoke koncentracije hloridnih jona u ovim slanim rastvorima mogu izazvati proizvodnju opasnog hlornog gasa u konvencionalnim elektrohemijskim procesima, dodatno komplikujući i ugrožavajući bezbednost ekstrakcije litijuma”, navode sa Univerziteta Rajs.
Pročitajte još:
- Tuzla i Semberija traže zabranu eksploatacije litijuma na Majevici
- Ministarstvo rudarstva i energetike demantovalo vest o litijumu u Mačvi
- Lokalni otpori protiv rudnika litijuma – Pojava u celom svetu
Inženjerski tim rešio je ove izazove inovativnim elektrohemijskim reaktorom sa tri komore, koji poboljšava selektivnost i efikasnost ekstrakcije litijuma iz slanih rastvora. Za razliku od tradicionalnih metoda, ovaj reaktor uvodi srednju komoru sa poroznim čvrstim elektrolitom – nalik međusobno povezanim autoputevima – koji kontroliše tok jona i sprečava neželjene reakcije dok slana voda prolazi kroz sistem.
„Naš pristup ne samo da postiže visoku čistoću litijuma, već i smanjuje ekološke rizike povezane s tradicionalnim metodama ekstrakcije. Reaktor koji smo razvili dizajniran je da minimizira stvaranje nusproizvoda i poboljša selektivnost litijuma”, rekao je prvi autor studije, Džude Feng.
Reaktor je postigao impresivne rezultate, uključujući čistoću litijuma od 97,5 odsto. Takođe, ova tehnologija mogla bi biti prekretnica u ekstrakciji litijuma iz zahtevnih izvora poput geotermalnih slanih voda.
Tim je predložio i dalja istraživanja za površinu ili pulsirajuće struje kako bi se reaktor dodatno optimizovao.
Doprinos studiji s Odeljenja za hemijsko i biomolekularno inženjerstvo Univerziteta Rajs dalo je deset studenata i postdoktoranata.
Energetski portal