Povećana „naelektrisanost“ okeana – Meduze, pretnja po ekosistem i električnu mrežu

Da li ste znali da su meduze naseljavale našu planetu i pre dinosaurusa? Iako nemaju kosti, te je nemoguće naći njihove fosile, naučnici su utvrdili da svetske okeane naseljavaju bar 500 miliona godina, ako ne i 700. Naučna spisateljica Džuli Bervald ih, iz tog razloga, naziva „duhovima iz rajskog vrta“.

Foto-ilustracija: Pixabay

Populacija meduza uspešno odoleva i klimatskim promenama i zagađenju – štaviše, broj ovih morskih stvorova u novonastalim okolnostima, koje se negativno odražavaju na većinu životinja, čak i raste. Topliji okeani, koji su posledica globalnog zagrevanja, predstavljaju odgovarajuću sredinu za njihovo razmnožavanje.

Povrh toga, meduzama je potrebno manje kiseonika nego ribama, a ovog gasa je, zbog zagađenja, u morima sve manje. Prekomerni ribolov, najčešće nezakonit, takođe remeti ravnotežu vodenih ekosistema. Smanjeni riblji fond negativno utiče i na ostatak lanca ishrane.

Povećanje populacije meduza predstavlja opasnost i za energetsko snabdevanje. Eksplozija broja meduza neretko izaziva gašenje delova električne mreže u Sjedinjenim Američkim Državama, Izraelu, Švedskoj, Škotskoj, Japanu i na Filipinima.

„Jedan japanski naučnik otkrio mi je da su prva pretnja po električni sistem u Japanu zemljotresi, a druga – meduze“, rekla je spisateljica Džuli Bervald.

Bervald smatra da iz porasta broja ovih žarnjaka treba da naučimo da brinemo o okeanima. „S obzirom na to da smo kopnena stvorenja, do sada nismo u dovoljnoj meri vodili računa o zdravlju voda. Smatrali smo da je okean toliko velik da nikada ne možemo da ga oštetimo. Poruka od meduza je da ipak možemo!“, zaključila je ona.

Jelena Kozbašić

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti