Svakodnevno se govori o tome kako je neophodno što više reciklirati i čuvati prirodne resurse. I dok se kod nas, za sada, uglavnom sve svodi na razgovor o tome, mnoge zemlje u okruženju i Evropi već mogu da se pohvale ozbiljnim rezultatima.
Prema najnovijem izveštaju koji je predstavljen u Predstavničkom domu u Berlinu, u glavom gradu Nemačke se sve više odvaja otpad, ponovo koristi i reciklira, što pokazuje da će ostvariti ciljeve predstavljene u Planu upravljanja otpadom za period od 2020. do 2030. godine.
Osim trenutne situacije, kada je reč o upravljanju otpadom, u izveštaju se navodi i kako teče implementacija mera za koncept upravljanja otpadom.
Kako se dalje navodi, “praćeno” je 37 vrsta otpada, dokumentuju se lokacije na koje su odlaže komunalni i građevinski otpad, analiziraju se uštede emisija gasova sa efektom staklene bašte, kao i resursa. Takođe, identifikovani su dalji potencijali za uštede i predložene su preporuke za dalji napredak.
Bilans otpada za 2020. godinu pokazuje povećanje stope reciklaže sa 45 na 48 odsto u odnosu na 2018. godinu, što ukazuje na sve efikasnije upravljanje otpadom kao vrednim resursom.
Pročitajte još:
Plan upravljanja otpadom 2020-2030. godina je koncipiran tako da se jedan od najvećih probelam današnjice rašava iz tri ugla. Prvi ugao je podstaći ponovnu upotrebu ili kontinuiranu upotrebu predmeta. Drugi je poboljšanje reciklaže otpada koji nije moguće ponovo koristiti. I treći prenamena energije koja se koristi za sagorevanje ostataka.
U ovom gradu se intenzivno radi na implementaciji svih predloženih mera, trenutno deset od 69 mera iz koncepta upravljanja otpadom u velikoj meri je realizovano, 55 mera je započeto, a četiri su u fazi planiranja.
Kada je reč o našoj zemlji brojke su poražavajuće, recikliramo manje od 10 odsto otpada, a udvostručili smo količinu proizvedenog. Nažalost on sve češće završava na divljim deponijama i trajno zagađuje prirodu, zemljište, vazduh i vodu. Resorno ministarstvo u saradnji sa lokalnim samoupravama započelo je akciju uklanjanja divljih deponija širom Srbije, početak rešavanja dugogodišnjeg problema.
Odvojeno sakupljanje otpada, reciklaža, uspostavljanje sistema upravljanja otpadom u skladu sa principima cirkularne ekonomije, kao i praćenje rezultata preduzetih mera pravi je put ka čistoj životnoj sredini.
Milica Radičević