Pacifičkim ostrvima preti trostruka opasnost – ubrzani porast nivoa okeana, zagrevanje i zakiseljavanje, a to treba da bude upozorenje za ceo svet, jer su priobalna područja ugrožena svuda. Ovo su saopštili Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN), i Seleste Saulo, generalni sekretar Svetske meteorološke organizacije (WMO) na Forumu pacifičkih ostrva u Tongi.
Izveštaj Svetske meteorološke organizacije (WMO) o stanju klime u jugozapadnom Pacifiku za 2023. godinu detaljno opisuje kako je porast nivoa mora u ovom regionu iznad globalnog proseka. Temperatura površine mora raste tri puta brže od globalnog proseka od 1980. godine. Tokom tog perioda, toplotni talasi u moru su se otprilike udvostručili po učestalosti od 1980. godine, postali su intenzivniji i traju duže.
„Relativni nivo mora u jugozapadnom Pacifiku porastao je čak više od globalnog proseka, ali ono što se dešava ovde ne završava se ovde. Nadirući talasi dolaze za sve nas, ugrožavajući obalna područja širom sveta. Svet mora da se okrene prema Pacifiku i sluša nauku. Ako spasimo Pacifik, spasavamo i sebe“, rekao je Gutereš.
Gutereš navodi da opasnost za Pacifik, ali i šire, predstavljaju gasovi sa efektom staklene bašte, koji, kako kaže, „kuvaju našu planetu, a more preuzima toplotu – doslovno“.
Pročitajte još:
- Koral star 600 godina zabeležio kako su se temperature Tihog okeana menjale
- Havaji novim zakonom zabranili eksploataciju morskog dna u državnim vodama
- Pokazatelji bržeg zagrevanja Arktika
Iako čine samo 0,02 odsto globalnih emisija, pacifička ostrva su jedinstveno izložena. Prosečna visina je samo jedan do dva metra iznad nivoa mora, 90 odsto populacije živi unutar pet kilometara od obale, a polovina infrastrukture je unutar 500 metara od mora.
Na Forumu je bilo reči i o sistemima ranog upozoravanja koji omogućavaju proaktivne mere, kao što su planovi evakuacije, raspodela resursa i jačanje infrastrukture. Istaknuto je da, iako su spas za mnoge, dostupni samo jednoj trećini malih ostrvskih država u razvoju širom sveta.
Izveštaj o stanju klime u jugozapadnom Pacifiku za 2023. godinu bavi se klimatskim faktorima, uključujući El Ninjo, temperaturu, padavine i ekstremne događaje poput tropskih ciklona, suša i ekstremnih vrućina u regionu.
Ovaj izveštaj biće predstavljen i na Forumu koji će organizovati WMO i Specijalizovani meteorološki centar ASEAN-a (ASMC) u Singapuru 5. septembra 2024. godine.