Od 2028. godine svi infrastrukturni projekti u Srbiji u BIM tehnologiji

Foto-ilustracija: Unsplash (G R Mottez)

Na otvaranju konferencije „BIM i infrastruktura“ u Privrednoj komori Srbije (PKS), na kojoj će kroz primere iz prakse biti predstavljena primena BIM tehnologija u infrastrukturnim projektima, najavljeno je da će u Srbiji od 1. januara 2028. godine, svi projekti morati da budu projektovani u ovoj tehnologiji.

Tom prilikom, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić objasnio je da je razlog zašto je dat odloženi rok za primenu ovih tehnologija taj da bi projektni biroi mogli da se pripreme i nabave neophodnu opremu.

Prema njegovim rečima, prilikom usvajanja izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, najrevolucionarnija promena u tom zakonu se tiče BIM, digitalne metodologije, odnosno tehnologije zelene gradnje. Njenu primenu predviđa direktiva EU o javnim ugovorima, za sve učesnike u javnom sektoru i to će postati zakonska obaveza, navodi se na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Pročitajte još:

Oprema neophodna za BIM metodologiju nije jeftina, rekao je ministar i dodao da se zbog toga pregovara sa PKS o posticajima koje bi mogli da se kreiraju od sledeće godine, kako bi oni koji žele da nabave tu tehnologiju mogli da ih dobiju.

Ministar Vesić je najavio i da će se izmenama Zakona o planiranju i izgradnji u narednom periodu dati veća uloga projektnim biroima.

,,Imamo ideju da građevinske dozvole do određenog broja kvadrata, prebacimo putem javnog oglašavanja na projektne biroe, kao i da upotrebne dozvole takođe prebacimo na one koji sada vrše tehnički prijem na osnovu javnog oglašavanja“, kazao je on.

To bi, kako je dodao, rasteretilo sekretarijate, odnosno one koji izdaju građevinske dozvole.

Kako je objasnio, BIM tehnologija je važna i zato što sledi donošenje još jednog zakona, a to je Zakon o održavanju infrastrukture u narednom periodu.

,,Mi pišemo taj zakon i njime ćemo po prvi put imati neku vrstu srpskog katastra, odnosno stvarni registar kompletne infrastrukture“, kazao je ministar.

Prema njegovim rečima, kroz taj zakon će se definisati upravljači svakog infrastrukturnog objekta, bez obzira da li je to most, podvožnjak, nadvožnjak, put, trafostanica, odnosno sve ono što spada u infrastrukturu. BIM tehnologija omogućiće lakše održavanje, jer kako je objasnio, kroz tu digitalizaciju se apsolutno vidi sve što je važno za održavanje infrastrukture.

On je naveo i da je stanica Prokop, odnosno stanična zgrada koja je nedavno završena je urađena u BIM tehnologiji, a i Metro je kompletno u toj tehnologiji.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti