Analiza kompanije koja se bavi finansijama u sektoru klimatskih promena „Carbon Tracker Initiative“, pokazala je da će uskoro obnovljiva energija biti jefitnija od pokretanja elektrana na ugalj, i to do 2030. godine.
Solarna energija i energija vetra su se već pokazale jeftinijim u odnosu na 60 odsto elektrana na uglja, što uključuje i Kinu i Australiju, odnosno njihova postrojenja.
U Japanu se očekuje da će vetroelektrane koštati manje od postojećih na ugalj već do 2028, dok se solarnoj energiji predviđa još brži progres – od „novog“ uglja do 2023. i od postojećih elektrana do 2026. godine. Upravo u ovoj zemlji Australija prodaje gotovo polovinu uglja koji izvozi.
Australija je drugi najveći izvoznik uglja na svetu, nakon Indonezije, i najveći je trgovac ugljem koji se koristi u proizvodnji čelika.
Kina i Južna Koreja uvoze oko 15 odsto australijskog uglja, a prema procenama pokazalo se da će i kod njih biti jeftinija upotreba energije vetra ili sunca. U Kini je već jeftiniji vetar od dobijanja energije od uglja, a procene su da će solarna energija do kraja ove godine u proseku biti jeftinija. Za Južnu Koreju se postizanje ovog balansa očekuje kroz dve godine.
Pročitajte još:
Ipak, ovo ne znači da će ugalj biti apsolutno potisnut sa energetskog tržišta tokom ove decenije. Sve zavisi od inicijativa pojedinačnih zemalja da se planirani zagađujući projekti obustave i da se zatvore postojeće elektrane na ugalj.
Prema procenama, cene obnovljivih izvora energije su već sada u stalnom padu. Pored toga, kako je ustanovila Međunarodna agencija za energetiku, upotreba uglja je opala protekle godine, ali je povećana potražnja uglja u Indiji, pa se zato očekuje da će ipak doći do neznatnog porasta potrošnje u narednih nekoliko godina.
Zaključci istraživačkih centara ističu da se proizvodnja struje iz uglja smanjila za 3 odsto tokom 2019, što je najveći pad u poslednjih 40 godina njenog neprekidnog rasta.
Takođe, smatra se da je potrebno smanjenje upotrebe uglja na svetskom nivou za oko 59 do 78 odsto ispod nivoa zabeleženog u periodu od 2010. godine, i to već do kraja ove decenije, kako bi se sprečilo globalno zagrevanje.