Nova Schneider Electric zgrada u Novom Sadu – moderna, „zelena“, CO2 neutralna

Foto: Promo

Razvojni centar kompanije Schneider Electric u Novom Sadu sledeće godine prelazi u novu poslovnu zgradu. Objekat se nalazi u nekadašnjem novosadskom industrijskom kompleksu Novkabel i postaće jedna od najsavremenije tehnički i tehnološki opremljenih zgrada u našoj zemlji, ali i potpuno u skladu sa potrebama zaposlenih. Ovaj objekat će ispunjavati i najviše ekološke i energetske zahteve, što će mu obezbediti status „CO2 neutralne zgrade“.

Kroz ovaj projekat, industrijska zona nekadašnjeg giganta, fabrike Novkabel, ponovo će dobiti status centra razvoja novih tehnologija. Schneider Electric u Srbiji trenutno ima više od 1000 zaposlenih, a novi prostor Razvojnog centra omogućiće dalji rast Kompanije u našoj zemlji i zapošljavanje novih eksperata. Ovo predstavlja početak razvoja ove nekadašnje industrijske zone u moderno sedište kompanija koje se bave energetskim i IT inženjeringom.

Poslovna zgrada Schneider Electric – najsavremenija tehnička i ekološka rešenja

„Polazeći od rezultata svetskih istraživanja da su zaposleni u „zelenim zgradama“ zadovoljniji i produktivniji, a kvalitetno, komforno i ekološko okruženje postaje najpoželjnije mesto za rad – Razvojni centar Schneider Electric nastavlja da ulaže u kvalitet uslova rada i života zaposlenih, kao i odgovorno poslovanje za dobrobit zajednice“, izjavio je direktor Schneider Electric razvojnog centra Dragoljub Damljanović.

Rekonstrukcija nekadašnje industrijske hale Užara zato neće biti samo formalno-tehnička prenamena 14.000 m2 prostora. Cilj je da se u vrednosti moderne kompanije osmišljeno utopi specifična atmosfera i istorijsko-ekonomski identitet ovog simbola Novog Sada.

„Primenom tehnoloških rešenja i inovacija Schneider Electric, poput najsavremenijih sistema za nadzor i upravljanje zgradama, nova zgrada biće „CO2 neutralna“, izjavio je direktor Schneider Electric razvojnog centra Dragoljub Damljanović.

„Kao društveno odgovorna i moderna kompanija ispunićemo najviše ekološke zahteve i koristiti obnovljive izvore energije bez emisije ugljendioksida – glavnog krivca za globalno zagrevanje. Novi moderni poslovni prostor biće zasnovan na Activity based workspace modelu otvorenog tipa koji omogućava najbolje uslove za rad, zdravije i opuštenije okruženje, što opet potvrđuje planove Kompanije da učvrsti poslovanje u Srbiji i nastavi da širi tim u narednim godinama.“

Hala će rekonstrukcijom postati visokotehnološki objekat opremljen najsavremenijim tehničkim sistemima i opremom iz proizvodnog programa Kompanije Schneider Electric. Reč je prvenstveno o sistemima za automatsko upravljanje sistemima objekata (rasvetom, grejanjem, hlađenjem…) koji omogućavaju racionalno korišćenje i potrošnju energije. Posebnu ulogu će imati visoko sofisticirani BMS (Building Management System) za nadgledanje i kontrolu tehničkih sistema koji će doprineti energetskoj efikasnosti objekta.

Objekat će imati i savremena arhitektonska rešenja:

1. Park: Nasleđeni park unutar kompleksa ostaće u prvom planu, sa očuvanim drvećem i obogaćenim biljnim fondom. Parkiralište je unutar parka, pa će svi pristupi i kontakt sa okruženjem voditi kroz zelenilo i prirodni ambijenta.

2. Dupla staklena fasada i zimske bašte: Rešenje energetske efikasnosti i prirodnog provetravanje objekta biće u tzv. tampon zoni između spoljašnje i unutrašnje sredine (tokom zime će se uskladišteni vazduh zagrevati sunčevim zracima, dok će se leti zbog te međuzone za smanjiti porast temperature u zgradi). Kroz zimske bašte ovaj savremeni poslovni prostor imaće dodatne izvore dnevne svetlosti, kao i posebno osmišljene oaze zelenila za odmor i rad.

3. Dvovisinski prostor: Enterijer kancelarijskog prostora podrazumeva veći komfor za zaposlene. Delom će se prostirati na galerijama, čime će očuvati karakter enterijera nekadašnje industrijske hale.

U okviru ove „zelene zgrade“ Schneider Electric nalaziće se i moderan Data centar izgrađen po strogim bezbednosnim standardima.

Novi objekat – naša referenca za budućnost

Prema globalnim planovima, postojeće zgrade bi trebalo da do 2050. godine dostignu „zero carbon“ standard. Kompanija Schneider Electric u svom portfoliju već ima 13 visokotehnološki opremljenih zgrada u Kini, Evropi i Severnoj Americi, a prestižnoj listi pridružiće se sledeće godine Srbija sa Razvojnim centrom u Novom Sadu. Ovaj projekat je zbog svoje veličine i namene od značaja za Kompaniju Schneider Electric i predstavljaće njenu referencu za budućnost.

O Razvojnom centru Schneider Electric

Schneider Electric Razvojni centar u Novom Sadu i sa kancelarijom u Beogradu se bavi istraživanjem, razvojem i softverskim inženjeringom u oblasti elektroenergetike, a posebno unapređenjem modernih infrastrukturnih sistema. Okupljamo preko 1000 stručnjaka iz svih oblasti, a posebno iz oblasti energetike i računarstva sa višegodišnjom saradnjom sa univerzitetima, elektrodistributivnim kompanijama, proizvođačima i IT integratorima širom sveta. Naš glavni proizvod ADMS softver – Advance Distribution Management System, obuhvata razne analitičke funkcije za proračun i optimizaciju rada elektrodistributivnih kompanija. Takođe obezbeđuje alate potrebne za efikasno praćenje, upravljanje, dizajn i optimizaciju distributivnih sistema.

Izvor: Represent

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti