U sali Dečjeg odeljenja Gradske biblioteke „Karlo Bijelicki“ održana je početkom nedelje konferencija povodom pokretanja projekta „Podrška razvoju niske emisije ugljenika i klime u gradovima Srbije“. Projekat sprovode Grad Sombor i Global Green Growth Institute, uz podršku Vlade Mađarske.
Svečanost je otvorila gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović pozdravljajući predstavnike GGGI, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam Autonomne pokrajine Vojvodine, zahvaljujući se što je baš Sombor dobio mogućnost da sprovede jedan ovakav projekat.
„Znamo da je Sombor zeleni grad i mi Somborci smo ponosni na to, ali od vremena kada je Sombor postao zelen on se i značajno proširio, promenio i nije samo zelenilo više odlika zelenog grada, već i brojne druge stvari, pre svega one koje utiču na globalno održivi razvoj u smislu razvoja ekonomije i industrijske proizvodnje sa jedne strane, a sa druge strane održivosti i zaštite životne sredine. Upravo to je jedan globalni izazov sa kojim se suočavaju i mnogo razvijenija društva od našeg, a otuda upravo i nama još veći izazov, naročito kada govorimo pre svega o lokalnim samoupravama kao manjim jedinicama koji u toj situaciji treba da nađu i ponude odgovarajuća rešenja i odgovore“, istakla je gradonačelnica.
„Upravo u tome vidim i najznačajniji benefit i dobrobit u realizaciji ovog projekta, a to jeste sagledavanje međunarodnih dobrih iskustava i prakse u ustanovljenjima kako zelenih gradova, tako i zaštite životne sredine, ali i generalno borbe protiv klimatskih promena ili prilagođavanja onome što klimatske promene neminovno sa sobom nose i u tom smislu olakšava uslove života naših sugrađana“, dodala je ona.
Pročitajte još:
„Nadam se da ćemo za ovih godinu dana koliko će ovaj projekat da traje dobiti kvalitetna rešenja dobre prakse iz iskustva drugih zemalja s obzirom da je reč o globalnoj organizaciji koja deluje na teritoriji celog sveta. Da vidimo koji su to izazovi sa kojima se mi na lokalu suočavamo i šta su to eventualna rešenja koja mogu da pomognu. Naravno, ova organizacija radi i na tome da kasnije omogući odgovarajuće izvore finansiranja za realizaciju ovih projekata. U tom smislu to je još jedan benefit potpisivanja ovog današnjeg sporazuma, s obzirom da ispitivanje klimatskih promena i zaštita životne sredine, najčešće iziskuju zaista velike troškove, koje jedinice lokalne samouprave iz svojih budžeta ne mogu da finansiraju“, objasnila je.
Otuda pored brojnih problema sa kojima smo se i do sada hvatali u koštac, poput pitanja gradske deponije, prečišćavanja otpadnih voda i drugih stvari gde smo učinili određene napore, svakako imamo i brojne druge neiskorišćene potencijale, poput obnovljivih izvora energije, koje možemo staviti u okvire realizacije ovog projekta“, poručila je gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović.
Cilj projekta je da se smanji emisija gasova koji stvaraju efekat staklene bašte i da se poveća klimatska otpornost gradova u Srbiji. Projekat sa Gradom Somborom je pilot projekat sa rokom od jedne godine, odnosno do kraja oktobra 2020. godine. Rezultati koji se očekuju nakon sprovođenja u Somboru otvoriće mogućnost za primenu projekta u drugim gradovima i dalju saradnju Mađarske i Srbije.
Ovom prilikom svečano je potpisan Memorandum o razumevanju između Sombora i GGGI (Global Green Growth Institute), koji su potpisali gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović i Julie Godin ispred vodeće evropske kancelarije za GGGI.
Izvor: Grad Sombor