Nemačka: koji sektori će plaćati nižu cenu struje

Foto-ilustracija: Unsplash (Recha Oktaviani)

Nemačka vlada donela je odluku da će u naredne dve godine, zakonski oboriti cenu struje industriji, a tim povodom saopštila je i da su saglasni da snižavanje treba da traje još tri godine, pod uslovom da od 2026. do 2028. budžet to može da finansira, piše agencija dpa.

Plan predviđa obaranje poreza na industrijsku struju na propisani evropski minimum, sa dva na 0,5 odsto. Od toga posebno treba da profitira oko 350 velikih domaćih koncerna koji ozbiljno trpe zbog komparativno skupe struje u Nemačkoj.

Pojedine branše, poput hemijske industrije, proizvodnje aluminijumske ili građevinskog materijala, troše ogromnu količinu struje.

Pročitajte još:

Prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA), industrijski sektor u Nemačkoj za megavat sat struje sada plaća skoro tri puta više nego slična preduzeća u SAD ili Kanadi.

Jedan od uzroka leži u doskorašnjoj snažnoj zavisnosti Nemačke od ruskog gasa, kog od leta 2022. nema. Cenu struje povećavaju i porezi, primera radi na emisiju CO2, i druge takse.

Ministar privrede Robert Habek još u maju je predložio da Nemačka subvencijama do 2030. veštački potisne cenu industrijske struje, uz procenu da će do tada razviti dovoljno obnovljih izvora za tržišno pojeftinjenje.

Predlog je naišao i na kritike zašto što od toga korist može da ima oko 2,500 energetski intenzivnih preduzeća, dok manje firme i zanatlijski pogoni ostaju praznih ruku.

Uz to, kako prenosi agencija dpa, takva podrška može da obeshrabri i uspori nephodnu strukturnu tranziciju privrede, ocenila je Monika Šnicer iz vladinog takozvanog saveta ekonomskih mudraca.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti