Nastavak pošumljavanja i ozelenjavanja Srbije

Foto-ilustracija: Unsplash (Mike Benna)

Kako bi se ostvarila podrška projektima pošumljavanja i ozelenjavanja, sa 38 jedinica lokalnih samouprava potpisan je ugovor o dodeli sredstava.

Tom prilikom je Irena Vujović, ministarka zaštite životne sredine, istakla da su ovi projekti od velikog značaja, jer su deo paketa mera za unapređenje kvaliteta vazduha.

Prema njenim rečima, na osnovu ovih ugovora nastavlja se akcija sadnje širom Srbije, a u protekle tri godine, Srbije je kroz javne konkurse postala bogatija za 250.000 sadnica.

Kako je dodala, ove godine su dodeljena još veća sredstva nego u 2023. godini.

Podaci iz Druge nacionalne inventure šuma pokazuju da je 2006. godine šumovitost Srbije bila 29,1 odsto, dok danas iznosi 39,01 odsto teritorije zemlje.

„Srbija se približila evropskom proseku koji iznosi 41 odsto teritorije i baš zato moramo da nastavimo da radimo, da održimo i ubrzamo pozitivan trend. Ove godine smo opredelili značajana sredstva, a želim da zahvalim i lokalnim samoupravama koje i same finansiraju projekte sadnje na svojoj teritoriji, jer su ti projekti od neprocenjivog značaja za građane’’, rekla je ministarka.

Pročitajte još:

Najveći iznos sredstava po konkursu u 2024. godini dobio je Grad Novi Sad, kako bi se, kroz novu sadnju ublažile i otklonile posledice olujnog nevremena koje je prošlog leta pogodilo grad.

Sredstva su dobili i Raška, Dimitrovgrad, Opovo, Šabac, Zrenjanin, Bački Petrovac, Pirot, Novi Sad, Novi Pazar, Trstenik, Leskovac, Vranje, Srbobran, Osečina, Kula, Inđija, Kikinda, Titel, Rača, Šid, Irig, Vrnjačka Banja, Sombor, Čačak, Ljubovija, Niš, Beočin, Kladovo, Kruševac, Vladimirci, Kragujevac, Kraljevo, Subotica, Nova Crnja, Bosilegrad, Arilje, Smederevska Palanka i Senta.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti