Na stotine hemikalija pronađeno u višekratnim plastičnim flašama

Foto-ilustracija: Unsplash (Andy Hall)

Ukoliko ste ikada osetili neobičan ukus vode koja je neko vreme stajala u plastičnoj flaši za višekratnu upotrebu, za to postoji veoma zabrinjavajuće objašnjenje.

Hemičari sa Univerziteta u Kopenhagenu istraživali su koje hemikalije plastika ispušta u vodu i došli do saznanja da je reč o stotinama supstanci koje su se u vodi našle nakon samo 24 časa u plastičnoj boci.

Neke od pronađenih hemikalija potencijalno su opasne po ljudsko zdravlje, a ima i onih koje nikada ranije nisu detektovane u plastici pa je njihovu toksičnost tek potrebno utvrditi, navodi se u saopštenju pomenutog univerziteta.

Kancerogene materije i insekticidi

Od svih toksičnih jedinjenja pronađenih u plastici višekratnih flaša, istraživače najviše brinu fotoinicijatori koji mogu da ometaju pravilan rad hormona, a uz to su i kancerogeni.

Hemičari su takođe pronašli razne plastične omekšivače i drige supstance koje se koriste u proizvodnji plastike, a ono što je sve iznenadilo je prisustvo dietiltoluamidа (DEET), opšte poznatоg kao aktivna supstanca u spreju protiv komaraca.

Šokantno je i to što pranje plastičnih flaša u mašini za sudove dodaje još nekoliko hiljada toksičnih materija koje potiču iz praška, a koje se kasnije takođe mogu naći u vodi koju pijemo.

„Kada sipamo vodu u posudu za piće, mi neminovno dodajemo stotine ili hiljade supstanci u vodu. Iako još ne možemo da kažemo da li supstance u bocama za višekratnu upotrebu utiču na naše zdravlje, ja ću u budućnosti koristiti staklenu ili kvalitetnu bocu od nerđajućeg čelika“, rekao je jedan od hemičara, Jan Kristensen.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti