Na samitu Zapadnog Balkana u Sofiji lideri zemalja pokazali posvećenost daljem jačanju regionalne saradnje

Foto-ilustracija: Unsplash (Christopher Rusev)

Evropska komisija pozdravlja posvećenost koju su u utorak na samitu u Sofiji pokazali lideri Zapadnog Balkana za dalje jačanje regionalne saradnje kao načina napredovanja na njihovom evropskom putu.

Pozitivan odgovor regiona na Ekonomsko-investicioni plan, njegova posvećenost poboljšanom povezivanju i odobravanje ključnih inicijativa kao što su uspostavljanje zajedničkog regionalnog tržišta, pokretanje Zelene agende za Zapadni Balkan i dalja podrška integraciji Roma pomoći će ubrzanju postpandemijskog oporavka podsticanjem održivog ekonomskog rasta.

Predsednica Komisije, Ursula von der Lajen, rekla je uoči samita:

„Zapadni Balkan je apsolutni prioritet moje Komisije od prvog dana. Budućnost regiona je u Evropskoj uniji. Ova 2020. godina bila je izazovna, ali mi smo čvrsto stajali zajedno. Naš ekonomsko-investicioni plan koji je nedavno usvojen ubrzaće ekonomski razvoj Zapadnog Balkana i podstaći će njegovo približavanje Evropskoj uniji, podržaće sprovođenje temeljnih reformi i približiti region jedinstvenom tržištu EU. Plan vam može pomoći da promenite svakodnevni život ljudi i poslovanje u regionu za pet godina od sada.“

Visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednik Evropske komisije Žozep Borelj je dodao:

„Drago mi je kad vidim da lideri Zapadnog Balkana prihvataju vitalnu ulogu regionalne saradnje. Važno je za pomirenje, kao i za ekonomski oporavak. Ne smemo zaboraviti da oporavak mora biti održiv i socijalno pravedan. Zbog toga su Ekonomsko-investicioni plan i Zelena agenda za Zapadni Balkan usredsređeni na moderne, zelene investicije usmerene na ljude. To takođe znači da investicije moraju biti potkrepljene temeljnim reformama koje su potrebne na evropskom putu “.

Na samitu je učestvovao i Oliver Varheji, komesar za susedstvo i proširenje, koji je naglasio:

„Angažovanje sa našim zapadnobalkanskim partnerima ostaje ključni prioritet za EU, a evropska perspektiva ostaje pokretač promena u regionu. Posvećenost lidera regiona razvoju zajedničkog regionalnog tržišta i sprovođenju zelene i digitalne tranzicije presudna je za približavanje regiona EU. Zajedno sa investicijama u povezanost i ljudski kapital, ovo su ključni elementi Ekonomsko-investicionog plana za Zapadni Balkan koji je Evropska komisija predložila u oktobru. Ovo će doneti opipljive koristi ljudima na Zapadnom Balkanu i ojačati naše veze sa regionom. “

Foto ilustracija: Pixabay

Inicijative podržane u Sofiji nadovezuju se na obaveze koje je region ranije preuzeo na samitu EU-zapadni Balkan u Zagrebu u maju 2020. Podržaće ih Ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan koji je Evropska komisija usvojila 6. oktobra 2020. godine. Ovaj plan ima za cilj da mobiliše do 9 milijardi evra bespovratnih sredstava EU kako bi ubrzao socijalno-ekonomski oporavak regiona od pandemije koronavirusa i ubrzao njegovo ekonomsko približavanje EU. Pored toga, predviđa se novi Garancijski instrument za Zapadni Balkan, koji može podržati investicije do 20 milijardi evra.

U utorak u Sofiji, na sastanku koji su zajednički ugostile Bugarska i Severna Makedonija i kojem je prisustvovalo nekoliko država članica EU i institucija EU koje su uključene u Berlinski proces, lideri Zapadnog Balkana pozdravili su Plan i obavezali se na sprovođenje reformi neophodnih za postizanje njegovih ambicioznih ciljeva.

Lideri na samitu takođe su pozdravili novi paket povezivanja za 2020. godinu sa šest projekata u oblastima održivog transporta i čiste energije koje je Komisija predstavila u sklopu Okvira za investicije u Zapadni Balkan (WBIF). Ovaj paket predstavlja prvi korak ka primeni vodećih projekata Ekonomsko-investicionog plana, dok istovremeno dovršava ispunjavanje obećanja EU iz 2015. godine o milijardu evra podrške povezivanju u regionu.

Izvor: EU info

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti