Na poljima oko Zrenjanina rodilo i do osam tona pšenice po hektaru, ratari traže veću otkupnu cenu

Foto-ilustracija: Pixabay (Couleur)

Žetvu pšenice i ove godine prati nezadovoljstvo ratara zbog nepoznanica oko otkupne cene. Nudi se akontna koja je za trećinu niža od uloženih troškova. Proizvođačima se nudi 20 dinara za kilogram, što je manje skoro za trećinu od cene koštanja proizvodnje koju je izračunao Zadružni savez Vojvodine.

Na prijemnom mestu u selu Torak kod Zrenjanina na istovar traktora čeka se desetak minuta. Skladište se brzo popuni, pa se pšenica prevozi u veće silose.

Rukovodilac silosa Dejan Ćosić rekao da raspolažu skladišnim kapacitetom od 1.500 tona i podno skladište od dve hiljade tona.

,,Do sto traktora prođe, radimo od jutra do mraka“, rekao je Ćosić.

Zrno ima vlagu do trinaest i po odsto. Hektolitar je visok često iznad 80. Izvoznici pšenice očekuju da će berza reagovati odmah po završetku žetve.

Dejan Jovanović iz kompanije „Konzul“ već 30. juna očekuje da će biti kraj žetve kako bi se formirala konačna cena.

,,Prinosi su u ovom momentu negde oko šest tona po hektaru u proseku. Čak neki bolji proizvođači koji vode striktno računa o proizvodnji postizali su prinose i preko osam tona po hektaru“, kazao je Jovanović.

Pročitajte još:

Po računici Zadružnog saveza Vojvodine, ulaganja po jednom hektaru pšenice su bila oko 160.000 dinara.

Iz Zadružnog saveza Vojvodine navode da za prosečni prinos od pet i po tona cena troškova proizvodnje jeste 29,63 dinara po kilogram

Foto-ilustracija: Unsplash (Kai Pilger)

,,Što znači da bi u momentu prodaje proiozvođač sa prosečnim prinosom, ukoliko bi je prodao ispod ove cene, ostvario gubitak“, rekla je predsednica Zadružnog saveza Vojvodine Jovana Nestorov.

Na manifestaciji „Žetveni dan“ koja je održana u Novom Miloševu, Zadružni savez Vojvodine, još jednom je predložio da država kao meru pomoći subvencioniše kamate na kredite kod poslovnih banaka. Zatraženo je i hitno donošenje uredbe za subvencije po osnovu deklarisanog semena.

Državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede Ivana Popović nije optimistično odgovorila.

,,Ali ono što je u ovom trenutku stav našeg ministarstva jeste da ne vidimo u budžetu na našem prostora za tako nešto“, rekla je Popovićeva.

Iz Ministarstva su u više navrata poručili da žele da pregovaraju i sa poljoprivrednim udruženjima dođu do najboljih rešenja kojima bi pomogli poljoprivrednicima.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti