Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je sa predstavnicima italijanske razvojne banke CDP, koju je predvodio Laurent Frančozi, šef odeljenja za međunarodne poslove o saradnji, o potencijalima Srbije u elektroenergetskom i sektoru OIE, kao i mogućnostima da CDP podrži nove projekte ključne za razvoj energetike i privrede, navodi se u saopštenju Vlade.
„Sprovođenje energetske tranzicije i put ka zelenoj agendi započeli smo izmenom zakonodavnog okvira u oblasti energetike i rudarstva, ali želimo da ubrzamo procese i budemo efikasniji, i u tome je potrebna podrška međunarodnih institucija, a sa mnogima već imamo odličnu saradnju. Naša energetska politika počiva na tri stuba. Prvi je povećanje energetske efikasnosti, što je nacionalni cilj. Drugi je izgradnja novih elektroenergetskih kapaciteta, jer imamo veliki jaz u toj oblasti, a treći stub jeste znatno veće korišćenje obnovljivih izvora energije“, rekla je Mihajlović.
Ona je istakla da je prostor za saradnju veliki, s obzirom na potrebu da se uveća broj investicija privatnog sektora, napomenuvši da su projekti obuhvaćeni novim investicionim planom vredni više od 17 milijardi evra.
Pročitajte još:
„Izrada strateških dokumenata je takođe jedan od suštinskih segmenata našeg rada. Strategija razvoja energetike i nacionalni integrisani plan za klimu i energetiku doneće jasne pravce kojima ćemo ići narednih decenija i na koji način će se razvijati energetika, a samim tim i ekonomija Srbije, jer bez energetike nema ni privrede“, istakla je ona.
Frančozi je rekao da podržavaju javnu administraciju i privatni sektor u Italiji, a da su aktivnosti van granice te zemlje u vezi sa infrastrukturnim projektima.
„Prepoznati smo kao razvojna banka, a Srbiju smo označili kao jednu od glavnih lokacija, ne samo zbog svih ekonomskih i političkih veza koje postoje, već zbog činjenice da su projekti u energetskoj infrastrukturi i zaštiti životne sredine u fokusu i vaše Vlade. Želimo aktivno da učestvujemo u projektima koji su u vezi sa zelenom energijom, ne samo kada je reč o OIE, već uključujući i program povećanja energetske efikasnosti. Takođe, mislim da postoji prostor da sarađujemo na unapređenju prenosne i distributivne elektroenergetske mreže, kao i u transportu“, kazao je on.
Ambasador Italije, Karlo Lo Kašo, koji je prisustvovao sastanku, rekao je da, s obzirom na privredni rast Srbije i povoljan investicioni ambijent, postoji interesovanje italijanskih kompanija za dodatna ulaganja, što će dodatno unaprediti ekonomske i političke odnose dve države, a da CDP želi da učestvuje i podrži projekte.
Energetski portal