LNG terminal u Aleksandropolisu pušten u rad

LNG terminal u Aleksandropolisu, koji je ključan za diversifikaciju snabdevanja energijom i obezbeđenje bezbednosti regiona, zvanično je pušten u rad. On predstavlja važnu infrastrukturu za snabdevanje gasom zemalja jugoistočne i centralne Evrope, poput Grčke, Srbije, Bugarske, Severne Makedonije, Rumunije, Mađarske i drugih.

Ovaj terminal sastoji se od plutajuće jedinice za skladištenje i regasifikaciju (FSRU), koja omogućava skladištenje tečnog prirodnog gasa (LNG) i njegovo pretvaranje u gasovito stanje pre nego što se distribuira kroz mrežu. Ova jedinica je postavljena u moru kod Aleksandropolisa i povezana je sa Nacionalnim sistemom za prenos prirodnog gasa Grčke (NNGTS), kroz koji će gas stizati do pomenutih zemalja.

FSRU Aleksandroupolis može na godišnjem nivou da pretvori do 5,5 milijardi kubnih metara LNG-a u gasovito stanje. U projektu učestvuje 14 grčkih i međunarodnih kompanija koje su već rezervisale gotovo sav kapacitet terminala do 2030. godine, što znači da je gas unapred namenjen za prodaju i komercijalnu upotrebu.

Pročitajte još:

Projekat ne samo da doprinosi energetskoj sigurnosti regiona, već i jača ulogu Grčke kao energetske kapije i čvorišta za trgovinu prirodnim gasom u jugoistočnoj Evropi. Puštanje u rad terminala omogućava sigurno snabdevanje gasom iz različitih izvora, uključujući Sjedinjene Države, Katar i Egipat.

Terminal je u vlasništvu i pod upravom Gastrade, prve kompanije koja je dobila licencu za nezavisni sistem prirodnog gasa u Grčkoj. Kako su naveli iz ove kompanije, terminal će imati i ključnu ulogu u inicijativi za Vertikalni koridor, koji za cilj ima jačanje trgovine prirodnim gasom u regionu.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti