Konferencijom „20 godišnjica Arhuske konvencije i devet godina iskustva u Srbiji“ Ministarstvo zaštite životne sredine i Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju Misija u Srbiji (OEBS) zajednički su obeležili dve decenije od potpisivanja ove međunarodne konvencije i time još jednom ukazali na njen značaj.
Arhuska konvencija, nazvana po gradu Arhusu u Danskoj gde je usvojena 1998. godine, je Konvencija o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine.
Na Konferenciji je razmatrano u kojoj meri su principi Arhuske konvencije koju je Srbija je potvrdila 2009. godine, u međuvremenu utkani u praksu i nacionalno zakonodavstvo, a u cilju unapređenja zaštite životne sredine.
Državni sekretar Ministarstva zaštite životne sredine Ivan Karić u svom uvodnom obraćanju je ukazao da se u Srbiji već godinama primenjuju principi Arhuske konvencije, kao jednog od najznačajnijih međunarodnih sporazuma za zaštitu životne sredine, ali da je „cilj puno usvajanje standarda koji su obuhvaćeni Arhuskom konvencijom, i njihova primena kroz nacionalno zakonodavstvo, njegovim potpunim usklađivanjem sa legislativom Evropske unije“.
Karić je najavio da je u pripremi novi set zakona koji će biti donet do kraja godine, kojim će biti transponovati principi Ahuske konvencije.
On je naveo niz aktivnosti Ministarstva u primeni sva tri postulata ovog sporazuma.
– U poslednjih nekoliko meseci pokrenute su ozbiljne istrage, što je jasna poruka o našoj odlučnosti u zaštiti prava građana na zdravu životnu sredinu“ rekao je Ivan Karić.
U ostvarivanju ciljeva u zaštiti životne sredine, i u otvaranju Poglavlja 27 naročito je značajna uloga i pomoć NVO i medija.
– Pred nama je puno infrastrukturnih radova, koji bi trebalo da donesu pomak u zaštiti životne sredine, ali je posebno važno da na problemima koje postoje u zaštiti životne sredine radimo zajedničkim snagama, naglasio je Karić.
Jan Lunberg, šef Odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS-a u Srbiji naglasio je povezanost zaštite životne sredine sa pitanjima demokratizacije, dobre uprave i bezbednosti građana, i izrazio očekivanje da će razvijanjem saradnje sa Ministarstvom nastaviti sa zajedničkim naporima na unapređenju primene Arhuske konvencije u Srbiji.
Za dalje jačanje saradnje sa Ministarstvom i OEBS Misija u Srbiji, založio se i Srđan Matović, predstavnik Mreže Arhus centara Srbije, koji je ukazao na značaj delovanja brojnih nevladinih organizacija u oblasti zaštite životne sredine i projekata koje su realizovali.