Testiranje kozmetičkih proizvoda na životinjama se oduvek smatralo moralno neprikladnim. Vremenom se pokazalo i kao nedovoljno efikasno i precizno, a samim tim i nepotrebno. Povrh toga, stručnjaci su za ispitivanje kozmetike pronašli alternativne načine. Ipak, u zemljama u kojima na snagu nije stupila zakonska zabrana, mnogi proizvođači i dalje ostaju slepi na mogućnosti testiranja koje nikoga neće koštati života.
Pročitajte još:
Na sajtu američke organizacije za zaštitu prava životinja PETA dostupni su spiskovi kompanija koje i dalje testiraju svoje proizvode ovom zastarelom i okrutnom metodom, ali i onih koji su je izbacili iz svog poslovanja – ili je nikada nisu ni koristili.
„Možda biste pretpostavili da je većina vodećih kozmetičkih kuća upoznata sa zamenama za surovost prema životinjama, ali i dalje postoje one koje plaćaju trovanje i ubijanje“, navode aktivisti u svom saopštenju, dodajući da nije uvek lako da se utvrdi koji brendovi su u potpunosti odgovorni prema svim živim bićima. „Na primer, L’Oreal u Sjedinjenim Američkim Državama ne ispituje na životinjama, ali ulaže novac u smrtonosne eksperimente u Kini“, pojašnjavaju oni.
Pored L’Oreala, na njihovoj sramnoj listi su se našli i:
- Avon,
- Burberry,
- Dr. Scholl’s,
- Garnier,
- Gilette,
- Gucci,
- L’Occitane,
- Listerine,
- Max Factor,
- Maybelline,
- Oriflame,
- Pampers,
- Pantene,
- Versace,
- Vichy,
- Victoria’s Secret i drugi.
Ukoliko želite da kupujete upravljajući se poštovanjem prava životinja, PETA je sastavila i spisak kompanija u čijim se laboratorijama niko ne strada zarad spravljanja kremica, šminke i sredstava za čišćenje kuće, a među njima su i:
- E.L.F. Cosmetics,
- Essence,
- Lip Smacker,
- Mala od lavande,
- NYX,
- Real Techniques,
- Revolution Beauty,
- Smashbox Cosmetics,
- Tarte Cosmetics,
- Urban Decay,
- Venus Skin,
- Wet n wild i drugi.