Čile se nalazi na drugom mestu u svetu kada je reč o eksploataciji litijuma. Vlasti ove zemlje baš u litijumu vide “spas” i nadaju se da će povećanje proizvodnje, trenutno najpopularnije rude na svetu, pomoći u razvoju i napretku zemlje, kao i u porastu tržišnog udela. Istovremeno imaju za cilj da sa trona sklone Australiju koja je najveći svetski proizvođač litijuma.
Kako bi ispunili zacrtan cilj, u oktobru 2021. godine ponudili su nove ugovore za eksploataciju najvećih svetskih rezervi litijuma. Tada je rečeno, da firme koje pobede na nadmetanju, dobijaju sedam godina za istraživanja i razvoj projekta i 20 godina za proizvodnju.
Nekoliko meseci kasnije, iz Čilea stiže vest da su dve kompanije ispunile sve uslove i pobedile na raspisanom tenderu i mogu da eksploatišu litijum za ukupan iznos od 121 milion evra.
Kako prenose svetski mediji, kompanija „BID Chile SpA“ iz Kine, osvojila je tender za 61 milion evra, dok druga kompanija „Servicios i Operaciones Mineras del Norte S.A“, koja je osnovana u Čileu, dobila drugi tender za 60 miliona evra. Svaka od ovih kompanija može da eksploatiše po 80.000 tona litijuma.
Pročitajte još:
Da li će se i kako u budućnosti iskopavati litijum u ovoj zemlji ostaje nam da vidimo, jer dolazi do ozbiljnih promena. Naime krajem 2021. godine građani ove zemlje uspeli su u tome da u tome da nateriju Vlast da ih uključi u pisanje novog Ustava. Dugo je trajala njihova borba da se uključe u sastavljanje jednog ovako važnog dokumenta, koji će, između ostalog, odrediti i budućnost litijuma i ograničiti rad rudnika koji ga eksploatišu.
Milica Radičević