Kapaciteti hidroenergije u svetu rastu ali nedovoljno

Foto-ilustracija: Unsplash (American Public Power Association)

Novi izveštaj Međunarodnog udruženja za hidroenergiju (IHA) pokazuje da je instalirani kapacitet hidroenergije u 2023. godini dosegao 1.412 GW na svetskom nivou, što je povećanje od 13,7 GW u odnosu na 2022. godinu. Međutim, petogodišnji prosek pokazuje opadajući trend što može da ugrozi globalne ciljeve dekarbonizacije.

Na Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama 2023 (COP28), dogovoren je cilj o utrostručenju obnovljivih izvora energije do 2030. godine. U odnosu na postavljeni cilj, godišnje je potrebno instalirati približno 25 GW kapaciteta hidroenergije.

Treba pomenuti i cilj dostizanja neto nulte emisije do 2050. godine, za šta se procenjuje da je potrebna otprilike dvostruka količina trenutno instalirane hidroenergije, što uključuje i kumulativnu investiciju od približno 3,7 biliona američkih dolara, ili oko 130 milijardi dolara godišnje.

Malkom Ternbul, predsednik IHA, naglasio je važnost hidroenergije u balansiranju varijabilnih izvora obnovljive energije poput solarne i vetroenergije. On je istakao da vlade treba da planiraju dugoročne energetske potrebe, uključujući uravnoteženu mešavinu obnovljivih izvora kako za proizvodnju, tako i za dugotrajno skladištenje.

Kina zauzima prvo mesto u svetu prema instalisanom kapacitetu hidroenergije. Od ukupnog novog kapaciteta u 2023. godini, polovina je instalisana u Kini, a za njom slede Brazil, SAD, Kanada i Rusija.

Pročitajte još:

U Evropi, najveći instalirani kapacitet hidroelektrana ima Norveška od 33.8 GW, a Turska je na drugom mestu sa 32.5 GW.

Prošle godine je iz hidroelektrana širom sveta proizvedeno 4.185 TWh električne energije. Najveća proizvodnja zabežena je u regiji istočne Azije i Pacifika sa 1.503 TWh, zatim u Južnoj Americi sa 728 TWh, a za njima slede Severna i Srednja Amerika sa 645 TWh.

Hidroenergija je najveći pojedinačni izvor obnovljive energije. Sa pumpanom skladišnom hidroenergijom, obezbeđuje više od 90 odsto ukupno uskladištene energije u svetu, a takođe je jedan od najboljih načina za ublažavanje suša.

IHA procenjuje da kroz funkciju skladištenja vode u svojim rezervoarima, industrija hidroenergije sprečava godišnje gubitke BDP-a od preko 130 milijardi američkih dolara zbog suša.

Ceo izveštaj možete da pogledate ovde.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti