Kako sprečiti gubitke u sistemima prenosa električne energije – rešenje dolazi iz Novog Sada

Foto: Schneider Electric

Vlada Srbije u junu je sa kompanijom Schneider Electric potpisala ugovor o unapređenju i modernizaciji elektroenergetskog sistema. Ugovor, između ostalog, predviđa da softver ADMS, koji se proizvodi u Srbiji, bude primenjen i u našoj zemlji, kako bi se optimizovao rad distributivnog sistema i sprečili gubici.

Softver ADMS već se primenjuje u više od 80 elektrodistribucija širom sveta i obuhvata oko 400 miliona korisnika. Rezultat je „srpske pameti“, odnosno rada stručnjaka okupljenih u Razvojnom centru Schneider Electric u Novom Sadu, a sada će konačno biti primenjen i u Srbiji.

Ksenija Karić, generalna direktorka Schneider Electric za Srbiju i Crnu Goru, kaže za RTS da je ADMS u energetici priznat kao najbolji softver na svetu koji upravlja elektrodistributivnom mrežom.

Zadatak tog softvera je da na optimizovan, efikasan i pouzdan način prenese električnu energiju do krajnjeg korisnika.

„Prvi smo strateški partner Republike Srbije i „Elektrodistribucije Srbije“, pre svega sledeće četiri godine, na implementaciji softvera koji treba da na pouzdan i efikasan način prenese električnu energiju, da automatizujemo sve procese, da smanjimo gubitke na mreži“, objašnjava Karićeva.

Pročitajte još:

Napominje da će ovaj projekat obuhvatiti i mikromreže, odnosno sve parkove za prozvodnju obnovljive energije.

Razvojni centar u Novom Sadu okuplja više od 900 inženjera elektrotehnike, energetike i IT stručnjaka.

Pored toga, u habu Schneider Electric postoji i Centar za mlade talente. Za deset godina, održano je oko 5.000 sati nastave za 6.000 dece.

„Dajemo besplatne časove matematike i programiranja, apsolutno svojoj deci u Srbiji, već od ranog doba – od petog razreda do početka fakulteta ih pripremamo za dalje tehničko obrazovanje“, ističe Ksenija Karić i navodi da zainteresovani mogu da se prijave putem sajta Centra za mlade talente, kako bi dobili mentora i, kasnije, ukoliko žele stipendiju.

Karićeva napominje da, uprkos pričama o krizi u IKT industriji i masovnim otpuštanjima, u ovoj kompaniji neće biti izmena. Schneider Electric je, čak, doneo odluku da u Srbiji razvija i neke nove biznise, tako da očekuju rast od pet do deset odsto svake godine.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti