Kako beogradske toplane postaju ekološki prihvatljivije

Foto-ilustracija: Unsplash (Alain Duchateau)

U toplani ,,Cerak’’ u toku su radovi na rekonstrukciji i modernizaciji postrojenja, sa ciljem da postane energetski efikasnije i da emisije ugljen-dioksida budu smanjene.

Kako se navodi na sajtu Beogradske elektrane, toplana “Cerak” pored grejanja, isporučuje korisnicima i toplotnu energiju za pripremu potrošne tople vode.

U ovom trenutno u toku su radovi na izgradnji novog dela pogona u kom će biti smešteni ekspanzioni sudovi, nakon čega će se početi i sa uvođenjem nadzorno upravljačkog sistema kojim će biti omogućeno pravovremeno i optimizovano vođenje proizvodnog procesa u toplani. U planu je da u ovoj godini bude započeta i rekonstrukcija toplane „Miljkovac”.

U okviru proizvodnih postrojenja ugrađuju se ekonomajzeri na kotlovima, modernizuje se sistem za upravljanje sagorevanjem, optimizuje se upravljanje pumpnim postrojenjima i postepeno se uvode nove tehnologije koje će pomoći u ostvarenju postavljenih ciljeva. Pored toga, tu je i zamena dotrajalih deonica toplovodne mreže, kroz uvođenje sistema daljinskog očitavanja utrošene energije, kao i kontrolu unutrašnjih temperatura zagrevanih objekata i balansiranje mreže.

Treba pomenuti i korišćenje toplotne energije iz TENT-a u Obrenovcu, interkonekcija grejnih područja, upotreba obnovljivih izvora energije i izgradnja kogenerativnih postrojenja, kao strateške mere i kapitalne projekte za unapređenje energetske efikasnosti.

Pročitajte još:

Vanja Vukić, direktor JKP „Beogradske elektrane’’, rekao je da se aktivno razvijaju i projekti koji su u potpunosti u skladu sa predloženim nacrtom Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Republike Srbije, kao i regulativom EU i evropske Energetske zajednice.

,,Beogradske elektrane’’, sprovode i program gašenja individualnih i blokovskih kotlarnica u kojima se kao energent koriste ugalj i mazut, kao i program zamene pomenutih energenata onima koji su prihvatljiviji za životnu sredinu. Sve ovo ima za cilj maksimalno smanjenje negativnog uticaja štetnih sastojaka u produktima sagorevanja, prvenstveno ugljen-dioksida i azotnih oksida, ali i prilagođenje evropskim normama.

Foto-ilustracija: Pixabay (SichiRi)

Kako se navodi, kotlarnije koje ne bude moguće ugasiti, zbog udaljenosti od toplovodne mreže daljinskog sistema grejanja, biće rekonstruisane. Preciznije, vršiće se supstitucija pogonskog goriva ekološki prihvatljivim. Tokom prethodnih nekoliko godina rekonstuisane veće kotlarnice u naselju Sava Kovačević u Zemunu, Barajevu, Železniku, Borči, Višnjičkoj banji i Resniku.

Novina je da JKP ,,Beogradske elektrane’’ pripremaju izgradnju potpuno nove toplane u okviru kompleksa EXPO i Nacionalnog stadiona. Reč je o trigenerativnom postrojenju i tako će prvi put na teritoriji Beograda uz toplotnu energiju, biti isporučivana i rashladna energija. Treba pomenuti i izgradnju vangradskog toplovoda od Obrenovca do Novog Beograda, kao veliku investiciju. Naime, na taj način će biti preuzeto oko 600 megavata toplotne energije iz termoelektrane „Nikola Tesla’’ i biće plasirano u Novom Beogradu. Završetak projekta očekuje se kroz nekoliko godina.

Planovi postoje i kada je reč o obnovljivim izvorima energije.

,,Zajedno sa Rudarsko geološkim fakultetom radimo jedno značajno istraživanje, odnosno ispitivanje geotermalnih resursa na lokacijama naših toplana. Preliminarni rezultati su pokazali da na nekoliko lokacija postoji mogućnost korišćenja geotermala kao energenta i intencija je da se u budućnosti primeni u toplanama Borča, Batajnica i Dunav. Taj projekat, zajedno sa izgradnjom vangradskog toplovoda Obrenovac-Novi Beograd, kao i upotrebom solarne energije na Ceraku i preuzimanjem toplotne energije iz spalionice otpada u Vinči, dovešće nas do energetske nezavisnosti što nam je i primarni cilj’’, rekao je Vukić.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti