Izveštaj o kvalitetu evropskih vodenih površina

Foto-ilustracija: Unsplash (David Burner)

Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) u saradnji sa Komisijom izveštava da većina evropskih kupališta zapravo ispunjava najviše standarde kvaliteta vode EU prema obrađenim podacima.

Izveštaj je zasnovan na praćenju 21.973 kupališta širom Evrope. Pruža informacije o tome gde plivači ovog leta mogu pronaći najčistija mesta za kupanje u Evropi, na osnovu podataka obrađenih za prošlu godinu.

Priobalne lokacije gde se misli na morska kupališta, koje čine dve trećine svih mesta za kupanje, generalno su nadmašile lokacije reka i jezera u unutrašnjosti u pogledu kvaliteta vode. U 2022. godini, 88,9 odsto priobalnih kupališta u EU je klasifikovano kao „odlično“, u poređenju sa 79,3 odsto lokacija u unutrašnjosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Zemlje Kipar, Austrija, Grčka i Hrvatska isticale su se sa 95 odsto svojih voda za kupanje koje su zadovoljile „odličan“ standard kvaliteta 2022. Vode za kupanje na Malti, Bugarskoj, Rumuniji, Sloveniji i Luksemburgu ispunjavale su najmanje minimalni ‘dovoljni’ standard kvaliteta.

Foto-ilustracija: Unsplash (V2F)

Od kada je Direktiva o vodi za kupanje doneta 2006. godine, udeo „odličnih“ lokacija se povećao, stabilizujući se poslednjih godina na između 85–89 odsto za priobalne i 77–81 odsto za unutrašnje vode za kupanje. Minimalne standarde kvaliteta vode ispunilo je 95,9 odsto svih voda za kupanje u EU.

Procenat voda za kupanje sa lošim kvalitetom vode opada tokom poslednje decenije i stabilan je od 2015. godine, na samo 1,5 odsto u 2022. Ovo predstavlja postepeno smanjenje zdravstvenih rizika povezanih sa kupanjem u evropskim vodama.

Komesar za životnu sredinu, okeane i ribarstvo – Virginijus Sinkevičijus, izrazio je poverenje u kvalitet evropskih kupališta. On je potvrdio važnost održavanja visokih standarda za zdravlje i dobrobit građana i ukazao na ulogu EU u smanjenju zagađivača u okeanima i rekama.

Urbane vode za kupanje, pre svega u Grčkoj, Francuskoj, Italiji i Španiji, čine 8 odsto ukupnog broja i značajno doprinose kvalitetu života u ovim gradovima i prednostima ekosistema.

Kopnene vode za kupanje, uglavnom u centralnoj Evropi, podložnije su kratkotrajnom zagađenju usled obilnih letnjih kiša ili suša. To je zato što se često nalaze u relativno malim jezerima, barama i rekama sa malim protokom.

Baltičko more, Severno more i Jadransko more u Hrvatskoj, prepoznato je vrlo često kao veoma čisto.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti