Izgradnja gasne interkonekcije između Srbije i Severne Makedonije

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Suočeni sa globalnim energetskim izazovima, zemlje regiona sve više ulažu u diversifikaciju izvora i pravaca snabdevanja energijoma, a jedan od ključnih je prirodni gas.

Upravo zbog toga, izgradnja gasne interkonekcije između Srbije i Severne Makedonije postaje ključni strateški projekat koji ima za cilj ne samo da poveća sigurnost snabdevanja, već i da doprinese razvoju energetske infrastrukture u celom regionu.

Ova interkonekcija povećava energetsku nezavisnost, omogućavajući Srbiji i Severnoj Makedoniji da se oslanjaju na širi spektar izvora gasa. Planirana trasa gasovoda, koja će na srpskoj strani biti duga 47 kilometara, deo je šireg evropskog energetskog povezivanja i važan je korak u osiguravanju stabilnog snabdevanja prirodnim gasom za obe zemlje.

Pročitajte još:

Kako se navodi na sajtu Vlade Srbije, ukupna vrednost radova na srpskoj strani procenjena je na 42 miliona evra, a završetak projekta se očekuje do 2027. godine.

Pripreme se u toku, s obzirom da je u fazi izrada ključnih dokumenata poput Prostornog plana i Studije izvodljivosti, što se finansira iz evropskih fondova. Pored toga, Srbija će kroz ovu interkonekciju značajno unaprediti distributivnu mrežu u južnim delovima zemlje i poboljšati skladišne kapacitete za prirodni gas, što je ključno za stabilnost snabdevanja.

Povezivanjem sa gasovodom Grčka–Severna Makedonija, čiji se završetak očekuje sledeće godine, obe zemlje će postati deo šireg energetskog koridora koji će omogućiti stabilno snabdevanje gasom iz Grčke ka Srbiji, jačajući energetsku sigurnost celog regiona.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti