Naučnici Univerziteta u Sidneju napravili su natrijum-sumpornu bateriju koja je znatno većeg kapaciteta od litijum-jonske.
Istraživači kažu da je ova baterija energetski gušća, znatno jeftinija za proizvodnju, ima četiri puta veći energetski kapacitet od litijum-jonskih baterija i da je manje toksična alternativa za njih.
Doktor Šenlon Žao nalazi se na čelu tima koji je koristio mešavinu rastopljene soli sastavnih materijala prerađenih iz morske vode, što značajno smanjuje troškove izrade.
Koncept natrijum-sumpornih baterija postoji više od 50 godina, ali one se nisu toliko koristile i proizvodile zbog niskih energetskih kapaciteta i kratkih životnih ciklusa.
Tim istraživača sada je koristio „jednostavan proces pirolize i elektrode na bazi ugljenika da poboljšaju reaktivnost sumpora i reverzibilnost reakcija između sumpora i natrijuma“. To je dovelo do povećanja kapaciteta i dugovečnosti na sobnoj temperaturi.
Pročitajte još:
- NATRIJUM – EKOLOŠKA I JEFTINA ALTERNATIVA ZA LITIJUM
- NAUČNICI PREDSTAVILI „SKORO SAVRŠENU“ LITIJUM-SUMPORNU BATERIJU
„Naša baterija ima potencijal da dramatično smanji troškove, istovremeno pružajući četiri puta veći kapacitet za skladištenje. Ovo je značajan napredak za razvoj obnovljive energije”, rekao je Žao.
Ova natrijum-sumporna baterija uspešno je testirana u laboratoriji Univerziteta u Sidneju, istraživači trenutno rade na njenom poboljšanju, a u ukoliko se sve bude razvijalo prema planu ideja je dalja komercijalizacija.
Milica Radičević