Hrvatska se četiri dana napajala iz obnovljivih izvora

Photo-ilustration: Pixabay

U decembru prethodne godine, Hrvatska je postigla napredak u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, sa udelom od 19,5 odsto u ukupnoj raspoloživoj električnoj energiji, bez hidroelektrana koje su na prvom mestu kada je u pitanju proizvodnja električne energije ove zemlje.

Trend je potpomognut izgradnjom solarnih elektrana, koje su u tom razdoblju zabeležile najveći rast kapaciteta među svim tehnologijama u elektroenergetskom sistemu, iako još uvek nemaju tako značajan udeo kao što to ima vetar primera radi. Do 1. januara 2024. instalirana snaga solarnih elektrana dostigla je 462,5 MW, sa dodatnih 238,7 MW puštenih u pogon tokom 2023. godine, navodi se na sajtu OIE Hrvatska.

Hidroelektrane su, kako smo naveli, i dalje imale dominantnu ulogu u proizvodnji električne energije, i činile su najveći udeo sveukupne energije i prethodnog meseca.

Pročitajte još:

U energetskom pejzažu zemlje neophodno je navesti i NE Krško  čija proizvodnjom čini oko 15 odsto udela, kako je bilo i tokom decembra.

Photo-illustration: Pixabay

Vetroelektrane, nakon hidroelektrana, imaju značajnu ulogu u proizvodnji struje, i naročito su doprinele tokom decembra 2023. Ukupna instalirana snaga vetroelektrana dostigla je 1.160,15 MW, sa novom u probni rad puštenom VE Bruvno od 45 MW. Ukupna proizvodnja vetroelektrana u ovom mesecu iznosila je 243.901 MWh.

Primera radi, maksimalno pokrivanje domaće potrošnje električne energije 15. decembra pokriveno je od strane OIE udelom od 43,5 odsto, bez hidroelektrana, i to sa ubedljivo najvećim udelom vetroenergije. Važno je napomenuti da je vetar u ovom godišnjem periodu uglavnom zastupljeniji prilikom proizvodnje struje, zbog vremenskih uslova, dok tokom leta slabi, zbog čega je važno razvijati i solarnu energiju, koja tokom leta ima najveću proizvodnju.

Zbog potreba uravnotežavanja, bilo je potrebno obavljati značajnu razmenu električne energije na interkonekcijama, sa uvozom od 95 GWh i izvozom od 148 GWh.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti