Očekuje se da će kineska svemirska laboratorija Tiangong-1 će, u toku sutrašnjeg dana, 8. aprila 2018. godine, bez kontrole pasti na Zemlju. Mesto koje pritom gotovo sigurno neće pogoditi jeste usamljena tačka na jugu Tihog okeana.
“Okeanski pol nepristupačnosti” ili Point Nemo, nazvan tako u čast podmorničkog kapetana iz romana Žila Verna, predstavlja vodeno groblje tankera od titanijuma i drugog viskotehnološkog otpada. Najdalje je udaljena tačka ne svetu u odnosu na kopno: 2.688 kilometara od ostrva Pitkairna na severu, Uskršnjeg ostrva na severozapadu i ostrva Maher i dela Antarktika, na jugu.
– To je najprivlačnija lokacija za kontrolisano rušenje iz svemira jer nigde u blizini nema žive duše – kaže Stijn Lemens iz Evropske svemirske agencija (ESA). Dodaje da se, srećnim spletom okolnosti, radi i o mestu koje nije biološki raznoliko. – Zato je postalo svemirsko smetlište ili lepše rečeno – groblje. Naročito kada su u pitanju svemirski teretni brodovi – zaključuje Lemens.
Tu se nalazi između 250 i 300 svemirskih letelica, koje su većim delom izgorele pri ulasku u Zemljinu atmosferu. Daleko najveći objekat koji je sa neba pao u Point Nemo bila je 2001. ruska svemirska stanica Mir, teška 120 tona.
U budućnosti će većina svemirskih brodova biti građena od materijala koji se tope na nižim temperaturama pa će biti manje verovatno da će bilo koji njihov deo preživeti ulazak u atmosferu. NASA i ESA, na primer, u proizvodnji rezervoara za gorivo sa titanijuma prelaze na aluminijum.
Kina je Tiangong-1, svoju prvu svemirsku laboratoriju sa posadom, lansirala 2011. godine. Očekivalo se da će se kontrolisano srušiti u Pacifik, ali su kineski inženjeri izgubili kontrolu nad letelicom pre dve godine. Tako je osam tona težak Tiangong počeo let bez kontrole.
Razloga za zabrinutost nema. Verovatnoća da neki deo Tiangong-a preživi ulazak u atmosferu i pogodi nekoga zanemarivo je mala, manja od jedan prema 12 biliona, tvrdi ESA.
Izvor: dnevno.rs