Gde su najčistija kupališta?

Foto-ilustracija: Pixabay (Photoman)

Kupališta praćena širom Evrope pokazuju visok nivo kvaliteta vode. Oko 85,7 odsto kupališta je ocenjeno kao odlično, prema izveštaju Evropske agencije za životnu sredinu.

U kupališta su ubrojane obale reka, jezera i mora, u zavisnoti od položaja države. Zemlje koje su pokazale izvandredno stanje vode su Austrija, Hrvatska i Grčka – čak 95 odsto.

Istraživanje je sprovođeno u 27 država EU, Švajcarskoj i Albaniji. U EU je praćeno preko 21.000 lokacija za kupanje, gde je najveći broj praćenih lokacija bio u Italiji, Španiji, Francuskoj, Mađarskoj i Danskoj. U Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Estoniji je kvalitet vode bio ispod 70 odsto, odnosno nešto manji u odnosu na druge zemlje, navodi se u izveštaju.

Pročitajte još:

Photo-illustration: Unsplash (Kazuend)

Minimalni standard je postignut u skoro 96 odsto lokacija, zahvaljujući prethodnim godinama, kada su značajne snage i sredstva uložena da bi se održao ili poboljšao kvalitet vode. Između 2010. i 2015. godine, udeo kupališta u EU ocenjenih kao odlična porastao je na oko 87 odsto za priobalne vode, i 78-82 odsto za vode unutar zemalja.

Generalno, kvalitet reka i jezera je manji od priobalnih voda, jer je u njima zastupljenije samoprečišćavanje, govori izveštaj. Prošle godine je samo 1,5 odsto svih voda za kupanje bilo ocenjeno kao loše. Pre dve godine je 332 kupališta bilo lošeg kvaliteta, a 223 su ostala u takvom stanju 2022. godine.

Broj kupališta u EU obogaćen je sa još 107 lokacija između 2021. i 2022. godine, najviše u Poljskoj, Francuskoj i Portugalu.

Neke od najzagađenijih reka su Dunav, Sarno, Po, Rajna, Išmi i Temza.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti