Flaširana voda sadrži do 100 puta više nanočestica plastike govore istraživanja

Foto-ilustracija; Pexels (Karolina Grabowska)

Tim istraživača sa Univerziteta Kolumbija iz Njujorka analizirao je neimenovane brendove flaširane vode od jednog litra, metodom Stimulisane Ramanove spektroskopije (Stimulated Raman spectroscopy – SRS), koja omogućava brzu identifikaciju mikroplastike, iako njenu korisnost za analizu nanoplastike tek treba istražiti.

Kako bi maksimalno povećali osetljivost potrebnu za detekciju pojedinačne čestice, koristili su uskopojasnu šemu snimanja SRS-a ciljajući karakteristične vibracijske modove s najvećim Ramanovim presecima. Time su pokazali da, teorijski i eksperimentalno, mogu detektovati nanoplastiku veličine samo 100 nm. U proseku svaka flaša imala je oko 240.000 plastičnih čestica – do 100 puta više nego što su otkrila prethodna istraživanja, sa oko 90 odsto nanoplastike. Samo 10 odsto njih moglo se identifikovati, a uključivale su polietilen tereftalat (PET) od kojeg se izrađuju plastične flaše.

„Nema razloga zašto slične količine nanoplastike ne bi bile i u drugim flašama vode, kao i u onim iz drugih zemalja, ali to treba ispitati dodatnim istraživanjem“, izjavio je dr. Bejhan Jan sa Univerziteta Kolumbija.

Pročitajte još:

Iako posledice unošenja plastike u ljudski organizam još nisu dovoljno istražene, dosadašnja istraživanja pokazuju da najmanje čestice plastike mogu dospeti u krvotok, limfni sistem, a mogu dospeti i do jetre. Kada se govori o sitnim česticama plastike, važno je razlikovati mikroplastiku – čestice manje od pet mm, te nanoplastiku čije čestice imaju obim manji od 0,001 mm. Obe uglavnom nastaju fregmentacijom većih komada plastike, a dosadašnja istraživanja na divljim životinjama i laboratorijskim životinjama povezala su izloženost sitnih čestica plastike sa brojnim bolestima – od neplodnosti do raka.

„Prethodna istraživanja sugerišu da mikroplastika može delovati kao prenosnik zagađivača i patogena“, dodao je Bejhan Jan. „Nadamo se kako ćemo usavršiti ovu tehniku kako bismo poboljšali detekciju nanoplastike u vodi.

Izvor: Ekovjesnik

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti