Evropska komisija predložila je reformu tržišta električne energije u Evropskoj uniji, koja ima nekoliko ciljeva.
Energetska kriza podstaknuta dešavanjima u Ukrajini, dovela je do potrebe za brzim prilagođavanjem tržišta električne energije kako bi se bolje podržala zelena tranzicija, a potrošačima energije ponudila pristupačna obnovljiva i nefosilna električna energija.
Reformom bi trebalo da se ubrza porast obnovljivih izvora energije i postepeno ukida gasa, a sve to kako bi računi potrošača bili manje zavisni od promenljivih cena fosilnih goriva i kako bi se zaštitili od budućih skokova cena i potencijalne tržišne manipulacije. Na kraju, cilj je da se industrija EU učini čistom i konkurentnijom.
Potrošačima će reforma dati širok izbor ugovora i jasnije informacije pre potpisivanja ugovora, kako bi imali opciju da zaključe sigurne, dugoročne cene. Istovremeno, oni će i dalje moći da biraju da imaju dinamičke ugovore o cenama kako bi iskoristili varijabilnost cena za korišćenje električne energije kada je jeftinija.
Pročitajte još:
- SMANJENJE TRŽIŠNIH UDELA NAJVEĆIH ENERGETSKIH KOMPANIJA EU
- EU POSTIGLA DOGOVOR O SMANJENJU POTROŠNJE ENERGIJE ZA 11,7 ODSTO DO 2030.
- UVOĐENJE MEHANIZMA ZA PREKOGRANIČNO PRILAGOĐAVANJE UGLJENIKA – ZAŠTO SISTEM ZA TRGOVINU EMISIJAMA EU NIJE BIO DOVOLJAN?
Takođe, reforma bi trebalo da pruži veću zaštitu ugroženim potrošačima i da državama članicama omogući da prošire regulirane maloprodajne cene na domaćinstva i mala i srednja preduzeća u slučaju krize.
Potrošači će moći i da investiraju u vetroparkove ili solarne parkove, ali i da prodaju višak solarne energije na krovovima komšijama, a ne samo svom dobavljaču.
Detaljnije informacije o promenama koje donosi reforma, nalaze se na zvaničnom sajtu Evropske komisije.
Pre nego što stupi na snagu, predložena reforma mora da bude odobrena od strane Evropskog parlamenta i Saveta.
Energetski portal