Energija vetra je značajna za države članice Evropske unije, s obzirom na to da 19 odsto energije koja se troši dolazi upravo iz ovog obnovljivog izvora. Iako se gotovo sve evropske vetroturbine proizvode u Evropi, evropski lanac snabdevanja našao se pred izazovom.
U EU postoji preko 250 fabrika koje su raspoređene u gotovo svim državama članicama, međutim prisutna je i intenzivna konkurencija kineskih proizvođača. Kako se navodi na sajtu WindEurope, u poslednje dve godine došlo je do povećanja troškova, dok prihodi nisu uspeli da isprate taj porast.
Kada je reč o konkurenciji, Evropska unija prošle godine dobro je postupila kada je donela Paket energije vetra (eng Wind Power Package) kojeg čini 15 hitnih mera za jačanje evropske industrije vetra.
Ovakvim akcijama podstiče se pooštravanje kriterijuma za pretkvalifikaciju kako bi se podigla granica u vezi sa tim kakva vrsta vetroturbina može da se gradi u Evropi. Evropska unija sada se sprema da se dogovori o zakonu koji se odnosi na inudstrije sa nula emisija – Net Zero Industry Act (NZIA). Iako je dobro to što i on ima za cilj jačanje svih evropskih lanaca snabdevanja čistom energijom, kako objašnjava WindEurope, sporno je nekoliko detalja.
Pročitajte još:
- EU: USPEŠAN RAZVOJ ENERGIJE VETRA, ALI POTREBNI DODATNI NAPORI ZA POSTIZANJE CILJA DO 2030
- SNAŽNA ODLUČNOST EU O UBRZANOM RAZVOJU ENERGIJE VETRA
- PORAST PATENATA ZA TEHNOLOGIJU VETRA NA MORU
Preciznije, postoji sugestija da se novi kriterijumi za pretkvalifikaciju primenjuju za početak na samo 20 odsto projekata. Objašnjava se da je problem što se na taj način šalje poruka da EU želi visoke standarde za samo 20 odsto projekata, dok ostalih 80 odsto može da se da neevropskim proizviđačima.
Kako se navodi, rešenje je jednostavno, a ono jeste da NZIA treba da pristupi kriterijumima pretkvalifikacije na način da budu specifični i prilagođeni određenoj tehnologiji. Pored toga, potrebno je da ovi kriterijumi mogu da se primene odmah.
Ukoliko ne bude došlo do toga, Evropska unija mogla bi da krene unazad kada je reč o podršci na koji se obavezala prošle godine u Paketu energije vetra i Povelji o vetru i tako izgubi najveću postojeću industriju čiste energije.
Energetski portal