Iako je na funkciji nepunih mesec dana, nova Laburistička vlada Velike Britanije, pod vođstvom premijera Keira Starmera, već je pokrenula nekoliko značajnih reformi kako bi ubrzala ekspanziju energije vetra na kopnu i moru.
Vlada je podigla budžet za novu rundu aukcije (AR6) na rekordnih 1,85 milijardi evra. Veći deo sredstava – 1,3 milijarde evra, biće dostupan za priobalni vetar koji je fiksiran na dnu.
To je 38 odsto više od budžeta za vetroelektrane na moru koji je predložila prethodna vlada Velike Britanije, a udruženje Wind Europe ocenilo je da će ovaj potez omogućiti povećano korišćenje vetra na moru. Očekuje se da će uspešni projekti biti objavljeni u septembru.
Laburistička vlada je takođe ukinula de fakto zabranu vetra na kopnu u Engleskoj i želi da unapredi zakup morskog dna.
Energija vetra prepoznata je kao ključno sredstvo za postizanje ciljeva nove vlade da u potpunosti dekarbonizuje potrošnju električne energije u Velikoj Britaniji do 2030. godine, kao i da se udvostruči kapacitet vetra na kopnu i četvorostruko uveća kapacitet vetra na moru do 2030. godine.
Pročitajte još:
- UK planira revoluciju u proizvodnji vetroenergije?
- Unapređenje mreže za priključenje, prioritet za razvoj energije vetra – Kako to ostvariti?
- Zašto je negativno nadmetanje u aukcijama loše za razvoj energije vetra na moru
Udruženje Wind Europe pozdravlja odluku britanske vlade jer su, kako navode u saopštenju, uvideli da je inflacija i veći ulazni troškovi povećali troškove razvoja novih vetroelektrana na moru.
„Povećanje ukupnog budžeta za AR6 je prava stvar. Ovo će, u kombinaciji sa već dogovorenom višom granicom cene za pojedinačne ponude od 86,6 evra/MWh, dovesti do snažnog interesovanja industrije i zdrave konkurencije“, stoji u saopštenju udruženja.
Dodaje se i da u prethodnom krugu aukcije 2023. godine vlada nije uspela da uzme u obzir ove nove realnosti cena i zadržala je strogu gornju granicu cene od 52 evra/MWh. Ishod aukcija bio je poražavajući – nijedna ponuda za projekat vetroelektrane na moru nije bila podnesena zbog čega je Velika Britanija izgubila godinu dana razvoja vetroelektrana ovog tipa.
Energetski portal