Energetski menadžeri realizuju projekte koji štede blizu milion evra godišnje

Foto-ilustracija: Unsplash (Christin Hume)

Polaznici iz 17 srednjih i velikih preduzeća u Srbiji, zahvaljujući znanjima i veštinama energetskog menadžmenta koje su stekli na trogodišnjoj obuci u okviru projekta EUREMnext u organizaciji Privredne komore Srbije (PKS), ostvariće u svojim firmama, uz doslednu primenu predloženih mera, ukupnu godišnju uštedu od 15 miliona kilovat sati energije iz svih energetskih izvora, uključujući i obnovljive, što će umanjiti godišnje troškove za oko 940 hiljada evra, navodi se u saopštenju PKS.

Uključivanje kompanija iz Srbije u evropsku mrežu energetskih menadžera unaprediće razmenu znanja, iskustva i informacija o najsavremenijim tehnologijama i primenjenim rešenjima u domenu energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, kaže Vera Ražnatović, viši savetnik u Udruženju za energetiku i rudarstvo Privredne komore Srbije.

Mreži energetskih menadžera iz Srbije pridružilo se 17 kompanija: Elixir Prahovo, Perutnina Ptuj, Rauch Serbia, Somboled, Fabrika kartona Umka, Metal-cinkara, Lovopromet, Planinka, Apatinska pivara, Metalac posuđe, Nelt, PPT Namenska, Trayal, IGM Mladost, Toplana Niš, Stup Vršac i Yumco.

Tokom obuke polaznici su uz pomoć mentora, pripremali energetski koncept, izražen kroz finansijski ekvivalent i povraćaj investicije, na osnovu sagledavanja trenutnog stanja u svojim firmama, a svoje ideje promovišu i predlažu onima koji odlučuju o njihovoj primeni. Bavili su se svim oblastima koje imaju veze sa različitim tehnologijama i energijama, sistemima za grejanje, proizvodnjom energije, osvetljenjem, energetskom efikasnošću zgrada, klimatizacijom, ventilacijom i drugo.

Zoran Đorđević, projektant u JKP „Gradska toplana Niš“, kaže da će ugradnjom utilizatora na dimnjacima toplane “Krivi vir” u Nišu, na godišnjem nivou biti ostvarene uštede od 220.000 evra.

Prema rečima Velisava Džokovića, rukovodioca servisa i održavanja, kompanija Metalac posuđe će zamenom sistema grejanja i hlađenja – postavljanjem toplotnih pumpi umesto sistema na bazi klima uređaja, koji je bio u doskorašnjoj upotrebi, godišnje uštedeti oko 8.000 evra.

Projekat EUREMnext trajao je tri godine u Srbiji i obuku je prošlo 17 polaznika iz srednjih i velikih preduzeća.

Izvor: Privredna komora Srbije

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti