Energetska zajednica pokreće spor protiv Srbije zbog neusvajanja Nacionalnog plana za smanjenje emisija

Juče, 15. januara, Sekretarijat Energetske zajednice je uputio otvoreno pismo Srbiji kako bi joj skrenuo pažnju na nepotpunu implementaciju Direktive o velikim ložištima koja je stupila na snagu 1. januara 2018. godine i na čiju su primenu obavezane sve članice zajednice.

Foto-ilustracija: Pixabay

Za postojeća postrojenja postoje dve opcije. Prva podrazumeva usaglašavanje sa graničnim emisionim vrednostima sumpor-dioksida, azotnih oksida i prašine navedenim u Direktivi na pojedinačnom nivou ili usvajanje Nacionalnog plana za smanjenje emisija.

Sekretarijat je Srbiji još 2016. godine odobrio Nacrt ovog dokumenta, a prethodnih godina je nekoliko puta pozvao nacionalne vlasti da ga usvoje, što se nije dogodilo. U otvorenom pismu se naglašava da velika ložišta, zbog izostanka zakonski obavezujućeg Nacionalnog plana za smanjenje emisija, treba da se povinuju graničnim emisionim vrednostima u Direktivi na pojedinačnom nivou. To nije slučaj ni u jednom od devet posmatranih postrojenja!

Postupkom slanja pisma, Sekretarijat je otpočeo preliminarni proces čija je svrha da državi pruži priliku da u roku od dva meseca reaguje na navode o nepoštovanju propisa Energetske zajednice, kao i da se utvrdi potpuna pozadina situacije.

Energetska zajednica je međunarodna organizacija osnovana potpisivanjem Ugovora o osnivanju Energetske zajednice 25. oktobra 2005. godine u Atini, sa ciljem proširenja unutrašnjeg tržišta energije Evrope na region Jugoistočne Evrope i crnomorski region. Trenutno ima osam Ugovornih strana, a pored Srbije, to su Albanija, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Moldavija, Ukrajina, Crna Gora i  Privremena misija Ujedinjenih nacija na Kosovu UMNIK.

Jelena Kozbašić

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti