Online konferencija EduEnergy 2.0: Towards Shaping the Future of Renewable Energy Transition in the Western Balkans, održaće se 30. oktobra 2024. godine.
Ovaj događaj okupiće ključne aktere iz oblasti obrazovnog i energetskog sektora, odnosno predstavnike ministarstava, stručnog obrazovanja i obuke, agencija za kvalifikacije, privrednih komora, udruženja poslodavaca, škola, stručnjaka za razvoj obrazovanja i tržišta rada, kao i one koji se bave društvenom održivošću i rodnom ravnopravnošću.
Da bi zelena tranzicija bila uspešna, društvo i privreda moraju se prilagoditi ekološkim i održivim ciljevima. Ključna pitanja u ovom procesu obuhvataju nova i tranziciona zanimanja, fleksibilnost zapošljavanja i pravedne šanse za posao. Ova tranzicija zahteva usklađivanje obrazovnih sistema, pri čemu se posebna pažnja posvećuje „ozelenjavanju“ stručnog obrazovanja i obuke (VET), kako bi radna snaga stekla veštine potrebne za prelazak na obnovljive izvore energije.
Cilj konferencije je podsticanje dijaloga o sve važnijoj ulozi obrazovnog sektora u procesu regionalne tranzicije ka obnovljivim izvorima energije. Diskusije će posebnu pažnju usmeriti na to kako se aktuelni i budući trendovi na tržištu rada prepliću sa društvenom održivošću, ekonomskom inkluzijom i rodnom ravnopravnošću. Glavni cilj je sagledavanje budućih tržišnih i obrazovnih trendova, kako bi zelena ekonomija ne samo promovisala ekološke ciljeve, već pružila prilike za sve, sa posebnim naglaskom na uklanjanje prepreka za učešće žena u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (STEM).
Konferenciju će otvoriti Nikola Heger, menadžer projekta iz Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), i Tina Šarić, direktorka Inicijative za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope (ERI SEE).
Predavanje profesora Tonija Babarovića, višeg naučnog savetnika na Institutu društvenih nauka Ivo Pilar i redovnog profesora na Univerzitetu u Zagrebu, biće uvod u širu diskusiju o povezanosti obrazovanja i tržišta rada, u okviru kojeg će govoriti o strategijama koje studenti koriste pri odabiru obrazovnog i karijernog puta. Učesnici konferencije imaće priliku da saznaju više o rezultatima nedavnih istraživanja Centra za ekonomski, tehnološki i ekološki razvoj (CETEOR) i Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO), koji pružaju glavne uvide u ocene tržišta rada. Takođe, detaljnu analizu trenutne obrazovne ponude pružiće doprinosi Inicijative za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope (SEE), koja pomaže da se uokvire izazovi i prilike za usklađivanje obrazovanja sa budućim potrebama radne snage u kontekstu zelene tranzicije.
Ana-Maria Boromisa, doktor nauka i ekspert angažovan od strane GIZ-a, govoriće o efektima energetske tranzicije na tržište rada, kroz primer studije na Zapadnom Balkanu koju su sproveli CETEOR i IRMO.
Ivana Živadinović, regionalna koordinatorka projekta ERI SEE, predstaviće mapiranje obrazovnih programa u energetskom sektoru. Na kraju, Tina Šarić, direktorka ERI SEE, govoriće na temu obnovljive energije i stručnog obrazovanja i obuke (VET), naglašavajući ključne korake za put napred.
Glavni zaključci konferencije biće uključeni u preporuke za politiku i korišćeni za planiranje kratkoročnih i srednjoročnih aktivnosti u obrazovnom i sektoru obuke na Zapadnom Balkanu.
Ovaj događaj se organizuje u okviru projekta RESET – Usluge iz obnovljivih izvora energije u obrazovanju i obuci, koji je deo šire regionalne inicijative Zelena agenda: Dekarbonizacija elektroenergetskog sektora na Zapadnom Balkanu, pod pokroviteljstvom Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke (BMZ).
Za više informacija pogledajte ovde.
Konferenciju organizuje Inicijativa za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope – ERI SEE u saradnji sa Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – GIZ, kao deo 2. Regionalne berze energije: Zelena agenda: Dekarbonizacija elektroenergetskog sektora na Zapadnom Balkanu i u okviru projekta RESET – Usluge iz obnovljivih izvora energije u obrazovanju i obuci. Projekat RESET je komponenta regionalnog projekta Zelena agenda: Dekarbonizacija elektroenergetskog sektora na Zapadnom Balkanu, koji sprovodi GIZ. Projekti su naručeni od strane Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke BMZ.
Energetski portal