Urbani foto-bioreaktor nazvan „LIQUID 3“, inače prvi u Srbiji, predstavlja inovativno biotehnološko rešenje za borbu protiv zagađenja vazduha u urbanim sredinama. Projekat je iniciran i osmišljen od strane Instituta za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu i ima za cilj smanjenje emisije ugljen-dioksida (CO2) u mestima gde su koncentracije ovog gasa najviše, a to je između ostalog glavni grad.
„LIQUID 3“ funkcioniše na principu korišćenja algi koje se nalaze u akvarijumu od 600 litara, i putem fotosinteze vezuju CO2 i proizvode kiseonik.
Prvi „LIQUID 3”, postavljen je prošle godine ispred Opštine Stari grad, a sada je postvljen i drugi na Terazijama, navodi se na sajtu Grada Beograda.
Osim ekološke uloge, foto-bioreaktor je dizajniran i kao klupa sa punjačima za mobilne telefone i solarnom pločom koja omogućava noćnu rasvetu.
Pročitajte još:
Mikroalge imaju širok spektar primena u Srbiji, uključujući prečišćavanje otpadnih voda, proizvodnju biomase i biogoriva, ali i kao kompost za zelene površine. Ono što je tako značajno jeste efikasnost mikroalgi u vezivanju CO2, koja može biti i do 50 puta veća nego kod drveća.
Projekat „LIQUID 3“ neće menjati šume, već će dopunjavati zelenila u urbanim delovima gde nema prostora za sadnju drveća.
Ovaj izum je dobio priznanje kao jedno od 11 najboljih klimatski pametnih rešenja u okviru projekta „Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“, koji sprovodi UNDP u saradnji sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine, uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF).
Inicijativa „LIQUID 3“ je privukla pažnju i izvan granica Srbije, sa preko 10 miliona pregleda na društvenim mrežama.
Energetski portal