Dobra fasada, efikasna izolacija, nova stolarija veoma su značajni za efikasnu toplotnu i zvučnu izolaciju i uštedu struje u hladnim danima.
Toplotna izolacija je vitalna komponenta dizajna zgrade i koristi se za poboljšanje energetske efikasnosti i smanjenje troškova energije. To je materijal ili sistem materijala koji se koristi za usporavanje protoka toplote iz jedne oblasti u drugu i često se ugrađuje u zidove, podove i potkrovlje zgrada. Za toplotnu izolaciju dostupni su mnogi termoizolacioni materijali, uključujući fiberglas, celulozu, penu i mineralnu vunu. Najbolji materijal za određenu primenu zavisiće od specifičnih potreba, vrste objekta i zahteva.
Stručnjaci kažu da dobra izolacija može da poboljša energetsku efikasnost oko 40 odsto u zavisnosti od toga u kakvom stanju je objekat, stolarija, zidovi, kao i cela nekretnina.
Kvalitetnom izolacijom može drastično da se smanji potrošnja energije. Stara, dotrajala stolarija troši dva puta više energije za zagrevanje za razliku od dobro izolovanih objekata sa novom stolarijom. Novi termo omotač debljine do 15 centimetara može da smanji gubitak toplote iz zgrada i stambenih jedinica za oko 30 odsto u potrošnji energije. Pored toga, u ovako izolovanim stanovima ili kućama boravak je daleko prijatniji. Uštedu predstavlja i kada se stavi pet do 10 centimetara stiropora, a postavljanjem i toplotnih pumpi i sličnih rešenja energetska efikasnost može da se poboljša dva do tri puta.
Pročitajte još:
- KRAJ EPOHE STIROPORA – PUT PREMA ODRŽIVOJ IZOLACIJI
- “TEČNI PROZOR” KOJI BI MOGAO DA POMOGNE ZGRADAMA DA UŠTEDE ENERGIJU
- JAVNI POZIVI ZA ENERGETSKU SANACIJU STAMBENIH ZGRADA BIĆE PRODUŽENI I U 2024. GODINI
Stručnjaci podsećaju da se realizacijom mera energetske efikasnosti povećava tržišna vrednost objekta, ali i značajno unapređuju uslovi života.
Jedna od mogućih mera koje štede energiju je dobro dihtovanje prozora, vrata i njihovo obezbeđivanje aluminijumskim lajsnama. Ovakvo dihtovanje omogućava zaštitu od mnogih štetnih faktora osim trošenja energije, među kojima su čađ, pepeo, sumporni i azotni oksid, smog, benzin, benzol i druge štetne materije i čestice koji ulaze spolja. Različitim vrstama lajsni mogu se zatvoriti do centimetar i po i ušuškati domovi.
Pored uštede energije kvalitetna toplotna izolacija pomaže i da se unutrašnjost zgrade održi toplom zimi, a prijatno hladnom leti, što može poboljšati nivo udobnosti, smanjiti nivo buke apsorbujući zvučne talase i sprečavajući ih da putuju kroz zidove, podove i plafone.
Dobra izlocija ima prednosti i za životnu sredinu, jer korišćenje toplotne izolacije može pomoći smanjenju emisija gasova staklene bašte smanjenjem energije potrebne za grejanje i hlađenje zgrada. Takođe može pomoći u smanjenju potražnje za fosilnim gorivima, što može pozitivno uticati na životnu okolinu.
Izolacija povećava i trajnost imovine, jer se sa efikasnom toplotnom izolacijom može pomoći da se produži životni vek zgrade štiteći je od temperaturnih fluktuacija i drugih faktora okoline.
Pored dobre izolacije, računi za električnu i toplotnu energiju se mogu smanjiti i promenama navika, odnosno redovnim gašenjem svetla kada u prostoriji niko ne boravi, izlazak na terasu radi pušenja da se ne bi često provetravala prostorija. Utvrđeno je da često provetravanje prostorija u kojima se puši dvostruko povećava potrošnju energije za razliku od onih u kojima borave nepušači.
Termalna izolacija iako je veoma korisna, narvno košta. Ako planirate da zamenite stolariju, postavite izolaciju u zidove, zamenite peć ili kotao država je obezbedila subvencije. Ministarstvo rudarstva i energetike raspisuje konkurse za zamenu stolarije gde građani imaju priliku da konkurišu za subvencije i na taj način mogu da pokriju i do 65 odsto vrednosti stolarije koju ugrađuju, a prijave su moguće tokom cele godine. Do sada je bila praksa da se odobrava do 50 odsto, dok ostalih 50 odsto, po pola, obezbeđuju lokalne samouprave i Ministarstvo.
Pored subvencija za finansiranje izolacije objekata, opreme za grejanje i hlađenje, postrojenja, mehanizacije i banke nude bogatu ponudu kredita za energetsku efikasnost. Uz bankarski kredit možete da povratite do 20 odsto uložene investicije. Ukoliko se kreditom finansira samo jedna tehnologija, povraćaj je do 15 odsto, a ukoliko kombinujete dve ili više tehnologija, povreaćaj je do 20 odsto. Definisani su kriterijumi, a stručni timovi banaka sprovode posebne analize, sa ciljem da se pronađe najbolji model koji odgovara konkretnom poslu i potrebama.
Energetski portal