Digitalizacijom do poboljšanja energetske efikasnsoti u zgradarstvu

Foto: E Co.

Digitalne tehnologije postale su deo velikog broja investicija u infrastrukturne i energetske projekte u zemljama u razvoju. Njihovom primenom postiže se povećanje efikasnosti, optimizacija, unapređenje zdravlja, komfora i društvenih okolnosti, te dolazi do postizanja visokog nivoa održivosti.

Prepoznajući potrebu za praćenjem aktuelnog trenutka, timovi Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) sve više uključuju digitalizaciju u svoje procene opravdanosti investicija.

Projekat kome su posvećeni naredni paragrafi donosi promenu paradigme u bavljenju digitalizacijom jer pokazuje put primene digitalnih tehnologija u svim vrstama zgrada.

Tim EBRD koji je radio na ovom projektu uključio je stručnjake banke iz oblasti energetike i daljinskog grejanja, dok je eksterni konsultantski tim kompanije E Co. iz Ujedinjenog kraljevstva i nemačke Dornier grupe imao više od 10 eksperata iz SAD, Nemačke, Srbije, Hrvatske, Italije i Argentine. U periodu od jula 2022. do juna 2023. ovaj zajednički multidisciplinarni tim je stvorio kvalitetan osnov za iskorak u digitalnoj tranziciji svih 38 zemalja u kojima radi EBRD.

Mnogi sektori su poslednjih godina napravili značajan napredak u digitalizaciji. Njima se ubrzano priključuje sektor zgrada i građevinarstva koji sve više oseća benefite od unapređene energetske efikasnosti, otpornosti i redukovanih troškova. Pored toga, prisutni su sve veći globalni zahtevi za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) i štetnih gasova, i zahtevi korisnika zgrada za bezbednijim i zdravijim uslovima života i rada. U ranijem periodu digitalizaciju je odlikovala visoka početna investicija, što se poslednjih godina ublažava dovodeći do veće atraktivnosti i isplativosti brojnih digitalnih rešenja.

U FOKUSU:

Digitalne usluge i rešenja karakterišu prilagodljivost specifičnim potrebama i zahtevima korisnika. Inteligentnom analizom podataka iz različitih domena, korisnicima i vlasnicima zgrada omogućeno je posedovanje pravih informacija u realnom okruženju, kao osnov za donošenje kvalitetnih odluka.

Pametne zgrade nastaju implementacijom pametnih digitalnih rešenja, tj. korišćenjem različitih uređaja i senzora koji obezbeđuju i obrađuju informacije i izvršavaju radnje na osnovu dobijenih informacija. One su opremljene inteligentnim sistemima koji se mogu razvrstati u usluge upravljanja i usluge podrške. Primena različitih aplikacija za pametno okruženje se proširila na složene zgrade kao što su bolnice, poslovne, obrazovne i sportske zgrade, u kojima senzori daju informacije upravi, osoblju i korisnicima.

Cilj primene digitalnih rešenja u zgradama je digitalna transformacija gradova i stvaranje pametnih gradova koji povezuju životnu sredinu, ekonomiju i mobilnost.

Ovaj cilj se dostiže kombinovanjem i interakcijom sledećih aspekata:

॰ Optimizacija prirodnih resursa kroz zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost i upravljanje otpadom,

॰ Mobilnost kroz efikasnost javnog prevoza, upravljanje saobraćajem i parking prostorima,

॰ Informisanje građana, inkluzivno društvo gde građani donose odluke, e-učenje, i

॰ Kvalitet života građana, bezbednost, i upravljanje elementarnim nepogodama.

Projekat je razvio devet specifičnih sektorskih mapa puta za digitalizaciju koje pokazuju puteve kojima bi zgrade/organizacije u javnom ili privatnom sektoru trebale da krenu da bi postigle viši nivo digitalne zrelosti. Zahvaljujući saradnji sa timom kompanije E Co. razvijene su specifične mape puta za višestambene zgrade, poslovne/javne zgrade, porodične kuće, zatim za različite sektore proizvodnje i distribucije energije koju koriste zgrade, kao i za upravljanje punjenjem električnih automobila i parkiranjem u zgradama.

Izvor: E Co.

Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala CIRKULARNA EKONOMIJA

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti