Sadašnje doba obeleženo je sve snažnijim ekonomskim rastom, klimatskim promenama koje dovode do globalnog zagrevanja i toplotnih talasa, ali i razvojem tehnologije koja zahteva korišćenje električne energije, recimo, primena veštačke inteligencije (AI). Klimatske promene dovode do novih oblika korišćenja električne energije, kao što su električna vozila. Sve ovo uzrokuje najbrži tempo rasta svetske potražnje za električnom energijom u poslednjih nekoliko godina.
Predviđanje koje je iznela Međunarodna agencija za energetiku (IEA), pokazuje da će potražnja za električnom energijom porasti za oko četiri odsto u 2024. godini, u odnosu na 2,5 odsto u 2023. godini.
,,Ovo bi predstavljalo najveću stopu rasta od 2007. godine, izuzimajući oporavak uočen nakon globalne finansijske krize i pandemije COVID-19’’, navodi se na sajtu IEA i dodaje, da će se snažan porast globalne potrošnje nastaviti do 2025. godine.
Ipak, dobra vest jeste da bi tokom ove i naredne godine, takođe trebalo brzo da se razvijaju i obnovljivi zvori energije. Očekuje se da će udeo ovakve energije u globalnom snabdevanju električnom energijom porasti sa 30 odsto u 2023. na 35 odsto u 2025. godini. Solarna energija bi trebalo da zadovolji oko polovinu rasta potražnje za električnom energijom u periodu od 2024. do 2025. godine. Zajedno sa vetrom, zadovoljiće tri četvrtine porasta potražnje.
Pročitajte još:
- BEČ NADMAŠIO CILJEVE U PROIZVODNJI SOLARNE ENERGIJE ZA 2024. GODINU
- GUGL I MAJKROSOFT TROŠE VIŠE ELEKTRIČNE ENERGIJE NEGO 100 ZEMALJA
- UNAPREĐENJE MREŽE ZA PRIKLJUČENJE, PRIORITET ZA RAZVOJ ENERGIJE VETRA – KAKO TO OSTVARITI?
Iako se OIE razvijaju, nisu velika očekivanja da će proizvodnja energije iz uglja pasti ove godine, zbog porasta potražnje, recimo, u Kini i Indiji.
Na osnovu svega navedenog, emisije ugljen-dioksida iz globalnog energetskog sektora mogle bi i u ovoj godini da ostvare blagi porast, dok se pad očekuje u 2025. godini.
Porast potražnje za električnom energijom od četiri odsto, jeste globalni prosek, međutim, najveće svetske ekonomije posebno će zabeležiti rast. Kako se navodi, u Indiji se očekuje porast od osam odsto u 2024. godini, a u Kini više od šest odsto. Kada je reč o Evropskoj uniji, tu se očekuje slabiji rast od 1,7 odsto.
Upotreba rashladnih uređaja, posebno se spominje u poslednje vreme, zbog sve intenzivnijih toplotnih talasa koje su zadesili države širom sveta. Preciznije, upotreba klima uređaja ostaće u velikom delu sveta, značajan pokretač potražnje za električnom energijom.
Energetski portal