Da li Petrohemija truje građane?

Foto: pixabay

Poslanica opozicione Nove stranke u Skupštini Srbije, Marinka Tepić, objavila je informaciju na internet stranici Nove stranke da pančevačka Petrohemija, odnosno njena fabrika PEVG za proizvodnju plastike, mesecima u vazduh ispušta opasni trovalentni hrom i time ugrožava zdravlje građana Pančeva i Beograda. Naime, ona iznosi da je još u februaru prošle godine, nakon snimanja i analiza unutar fabrike, utvrđeno da dolazi do „gubitka“ hroma iz peći za aktivaciju jer je peć porozna, zbog čega velike količine hroma izlaze direktno u atmosferu. Iako svesno izuzetno opasne situacije, kaže ona, rukovodstvo je odbilo zamenu peći, uz izgovor da je to skupo i da bi fabrika morala na neko vreme prekinuti rad, što bi bio pokazatelj da nešto ne valja.
„A ako nešto ne valja, budući upravljači mogu biti nezadovoljni radom rukovodstva. Imajte u vidu da Rusi treba da preuzmu Petrohemiju već za nekoliko meseci i da guranje pod tepih ovih zaista jezivih informacija koristi samo čuvanju fotelja tog rukovodstva“, kaže Tepić.

„Podaci koje sam upravo dobio danas i juče (izjava zabeležena u petak, 16. marta prim.aut.) govore da je prema njihovom istraživanju i njihovoj metodologiji sve u redu sa delom tih istraživanja. Ovih dana očekujemo i rezultate drugih istraživanja. Ministarstvo nema dovoljne kapacitete da bi u svakom trenutku moglo da bude sa inspekcijom na svakom mestu, to je svima valjda jasno“, kaže ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan.

O tome o kolikoj opasnosti je reč, ukoliko se hrom emituje u vazduh, profesor Ilija Bičevski kaže da ne sme biti nikakvih dilema:
„Svaka emisija teških metala, u koje spada i hrom, pogubna je. Emisija žive, kadmijuma, nikla, hroma – sve je to pogubno. Bukvalno. Dakle, ako me pitate da li je štetno, odgovor je – izuzetno štetno, očajno štetno“, upozorava Bičeski, uz ogradu da govori generalno, s obzirom da nema podatke o emisiji hroma iz Petrohemije.

Poslanica Marinika Tepić iznosi i da rukovodstvo Petrohemije fingira kako je sve u redu, po cenu ugrožavanja zdravlja Pančevaca i Beograđana. Iznosi i optužbe da u tome saučestvuje ministar Goran Trivan:
„Imam opravdanu sumnju da i ministar Trivan saučestvuje u zataškavanju brojnih informacija, imajući u vidu, što je proverivo, da je njegova supruga Jovana Trivan članica Nadzornog odbora te iste Petrohemije“.
Ministar Trivan u ovim navodima vidi politički motiv.

Bilo da je uistinu ova izjava motivisana politikom ili da su navodi istiniti ministarstvo je dužno da ih proveri. Profesor Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ilija Bičeski kaže za RSE da nije nikakva velika investicija da se izmeri koncentracija teških metala u vazduhu oko potencijalnog emitera tih otrova, niti da takvo merenje dugo traje – dovoljno je samo nekoliko dana. Država bi, dodaje on, već na osnovu iznetih sumnji o emisiji hroma u vazduh, odmah morala da naloži merenja koja su lako ostvariva, posebno u Pančevu koje već ima izgrađen monitoring sistem, u čijem postavljanju je i sam učestvovao.

Izvor: slobodnaevropa.org

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti