Uz svaki uspešno završeni poslovni sastanak, ručak ili proslavu gotovo je obavezna čaša dobrog pića. U Srbiji je to uglavnom rakija, ali pravi ljubitelji žestina uvek će tražiti i čašicu dobrog viskija.
Svi mi znamo kako se pravi dobro piće, da li ste se ikada zapitali šta se dešava sa otpadom koji nastaje tokom proizvodnje? I dok se mnogi trude da otpada bude što manje, škotski proizvođač viskija Glenfidič otišao je korak dalje i od otpad iz sopstvenog procesa destilacije viskija proizvode biogas sa niskom emisijom. Tako sada jedan deo njihovih dostavnih kamioni, više ne koristi fosilna goriva, već ovaj biogas.
Kako se navodi u saopštenju kompanije, u destileriji u Dauftanu, na severoistoku Škotske, instalirane su pumpe za biogas. One koriste tehnologiju za proizvodnju, koju je razvila matična kompanija „Vilijam Grant & Sinovi“, za pretvaranje vlastitog proizvodnog otpada u gas sa ultra niskim sadržajem ugljenika (ULCF) koji emituje minimalnu količinu ugljen-dioksida i drugih štetnih čestica.
Vlasnici porodične kompanije „Vilijam Grant & Sinovi“, u čijem sklopu se nalazi i pomenuta destilerija, rade na tome da iskoriste sav otpad koji nastaje tokom proizvodnje viskija, jer će samo na taj način zaštiti životnu sredinu.
Tako prodaju otpad od zrnevlja koji nastaje iz procesa pravljenja slada i on se dalje koristi za proizvodnju visokoproteinske hrane za stoku. Međutim, tokom anaerobnog vrenja bakterije razgrađuju organsku materiju proizvodeći biogas i tako su došli do saznanja da tečni otpad iz tog procesa može da se koristi za proizvodnju goriva i da konačno mogu da recikliraju sve svoje otpadne proizvode na taj način, prenose svetski mediji.
Pročitajte još:
“Trebalo je više od decenije da postanemo prva destilerija koja 100 odsto svog otpada prerađuje i to na svojoj lokaciji”, rekao je Stjuart Vots, direktor destilerije.
Kako bi uspešno koristili biogas koji sami proizvode, morali su da adaptiraju tri kamiona koji transportuju viski i ostale proizvode na četiri lokacije u centralnoj i zapadnoj Škotskoj.
Posebno ističu činjenicu da korišćenje biogasa smanjuje emisiju ugljen-dioksida za preko 95 osto u odnosu na dizel i druga fosilna goriva, i da smanjuje emisiju drugih štetnih čestica i gasova sa efektom staklene bašte do 99 odsto.
Plan je da kompanija tehnologiju koju koristi učini dostupnom škotskoj industriji a sve to kako bi do 2045. godine postigli nultu neutralnost.
Milica Radičević