Četiri nova vetroparka – investitori zainteresovani za projekte obnovljive energije

Foto-ilustracija: Pixabay (fabersam)

U naredne tri godine Srbija će dobiti novih 600 megavata obnovljive energije. To je rezultat prve aukcije u našoj zemlji i najveće u regionu za takve projekte na kojoj su se nadmetali domaći i strani investitori. Velika je konkurencija za gradnju novih vetroparkova, a za sada je slabija ponuda za kapacitete solarne energije.

Na prve aukcije za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije investitotori su ponudili gotovo 1,3 milijarde evra ulaganja u energiju vetra i sunca. A najvažnije je što su dostavili i bankarske garancije za njihovu realizaciju.

„Dobili smo veoma povoljne cene, za veći deo kapaciteta skoro duplo manje od tržišnih cena za električnu energiju i što ćemo kroz ove prve aukcije duplo povećati kapacitete naše zelene energije, u odnosu na sada. Takođe generisaćemo investicije u našu zemlju“, kaže ministarka rudarstva i energetike.

Srbija već ima osam vetroparkova snage 398 megavata i dva su u izgradnji. Ove aukcije donose izgradnju još četiri vetroelektrane na području: Pančeva, Kovina, Kovačice i Crnom Vrhu i tri manja solarna parka u Knjaževcu, Lebanu i Čupriji.

Pročitajte još:

„Nažalost i ove aukcije su pokazale da je tržište solara daleko slabije razvijeno od tržišta energije vetra. I da su na potrebni jaki igrači i dobri investitori i u oblasti solarne energije kako bi naredne aukcije koje se očekuju sledeće godine bile konkurentnije. Ako pričamo o 20 hiljada zahteva za priključenje pokazuje da je potecijal ogroman. Aukcije su praksa svih evropski država. Period „fidin tarifa“ je davno završen tako da smo mi sada u jednom modernom aukcijskom svetu i dobro je da postoji trogodišnji plan aukcija“, kaže direktorka „Udruženja obnovljivih izvora energije Srbije“ Danijela Isailović.

Energtska kriza u Evropi podstakla je gradnju elektrana za proizvodnju energije iz vetra, a posebno iz sunca. Države olakšavaju i privredi, a posebno domaćinstvima, postavljanje solarnih panela.

„Naši troškovi potrošnje električne energije su značano opali. Idemo na zeleno, spasavajući našu planetu. Imamo i električni automobil i ova instalacija košta malo više nego što me je nekada koštalo da napunim auto. Tako da smo zadovoljni“, kaže vlasnik solarnih panela iz Velike Britanije Norman Pit.

Analize pokazuju – svet će u narednih pet godina udvostručiti kapacitete zelene energije. Međutim, prema „Međunarodnoj agenciji za obnovljive izvore energije“, to je nedovoljno da se ispuni Pariski dogovor o smanjenju globalnog zagrevanja i pozivaju na veće korišćenje čiste energije. Do kraja decenije ocenjuju – svet bi godišnje morao da dodaje čak 1.000 gigavata iz obnovljivih izvora.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti