Veliko interesovanje vladalo je za ovogodišnje 13. Savetovanje o elektrodistributivnim mrežama Srbije – CIRED. Već godinama unazad traži se mesto više za Savetovanje koje okuplja veliki broj stručnjaka iz oblasti razvoja i dristribucije električne energije. Ovo je idealna prilika da kompanije iz zemlje i regiona pokažu svoj bogat portofolio.
Kompanija MT-KOMEX lider je lider u našoj zemlji kada je reč o izgradnji solarnih elektrana, ali i energetskoj efikasnosti i e-mobilnosti. Bojan Jovanović elektroinženjer ove kompanije ispričao je da stručni tim MT-KOMEX-a čine 30 inženjera mašinstva, eletrotehnike, saobraćaja, arhitekture, ekonomisti, filolozi i 40 instalatera.
Kako je istakao kompanija se bavim izgradnjom solarnih elektrana po principu ključ u ruke, instalacijom punjača za električne automobile, kao i razvojem i promocijom mreže punjača, a napravili su i svojevrstan zaokret ka eletromobilnosti prvom onlajn platformom i aplikacijom za punjenje EV – Charge&GO.
Direktor kompanije MT-KOMEX, Miloš Kostić, učestvovao je na jednom od okruglih stolova ovogodišnje CIRED-a na kom se razgovaralo o obnovljivim izvorima energije, njihovom priključenju na mrežu, razvoju projekata i njihovim kapacitetima, kao i o kvalitetu električne energije i kvalitetu isporuke.
“EU je na mrežu priključila 39 GW instalisane snage iz solarnih elektrana u 2022. godini, predstavili su plan da do 2025. instalisane snage u PV elektranama iznosi 400 GW, a 740 GW do 2030. godine. Cilj EU je da do 2030. godine bar 45 odsto snage bude iz obnovljivih izvora”, istakao je Kostić.
Pročitajte još:
On se posebno osvrnuo na projekte solarnih elektrana u Srbiji, kao i na proceduru za priključenje na mrežu i sticanje statusa kupac-proizvođač.
“Elektrodistribuciju najviše brine kako će oni da upravljaju kada se pojavi 50.000 malih objekata koji proizvode električnu energiju. Na sajtu Elektrodistribucije trenutno je registrovano 200 kao kupac-proizvođač, a mnoge elektrane koje su igrađene i završene još uvek nisu registrovane, čekaju na priključenje, dok distribucija doživljava veliko zagušenje”, kaže Kostić.
Kako kaže, trgovci električnom energijom, a u Srbiji ih ima više od 70, još uvek nisu spremni, da pored Elektroprivrede koja je garantovani snabdevač, uđu na tržište, i isprate regulativni okvir.
“Do skoro smo svi pričali o smanjenju emisija CO2, a sada svi govorimo o energetskoj nezavisnosti i sigurnosti, potpuno su promenjeni principi ulaska u bilo koju investiciju i segment posla kojim se bavimo. Umesto da smo kroz novu uredbu podstrek dali industriji i privredi, novim subvencijama, one su date samo za domaćinstva, ništa za industriju. Industrija je najveći investitor koji može da smanji uvoz električne energije”, objašnjava Kostić.
On se osvrnuo i na to da Srbija daje ozbiljnu podršku, kako građanima, tako i privredi sa subvencionisanom cenom električne energije.
Da li je budućnost solarne energije u Srbiji bitna, pita se Kostić i koliko zajedno možemo da doprinesemo.
“Olakšanjem procedura i pojednostavljenjem procesa prijema elektrana u mrežu. Mi smo sa komisijom Elektrodistribucije više od 40 elektrana priključili na mrežu, po principu kupac-proizvođač. Komisija ne treba da izlazi na elektrane do 50 kilovata, sva odgovornost mora da se prebaci na odgovorno lice i akreditovano telo koje mora da izađe da ispita instalacije i preda izveštaj. Mi nemamo dovoljno kadrova da izlaze na objekte kako bi dali saglasnost za priključenje”, objašnjava Kostić.
Prema njegovim rečima u Srbiji nedostaje opreme, zbog trenutne situacije u svetu i velike potražnje, ali da je kompanija MT-KOMEX na vreme obezbedila za ovogodišnje poslovanje, do sada su izgradili 40 megavata solarnih elektrana.
Elektromobilnosti i charge&GO
Učesnici CIRED-a imali su priliku da od Kostića čuju sve o digitalnoj platformi i aplikaciji Charge&GO koja omogućava vozačima elektičnih vozila da lako lociraju najbliže punjače i da ih brzo i jednostavno dopune. Platforma pruža vozačima efikasnu uslugu punjenja i plaćanja korišćenja mesta za punjenje, kao i mogućnost kompanijama da daljinski upravljaju svojom mrežom punjača.
“Sa Virtom smo uspeli da uđemo u sistem mreže od 170.000 punjača, a do početka 2023. godine ulazimo direktno sa našom novom aplikacijom”, ističe Miloš Kostić.
Kako je dodao na GAZPROM benzinskim stanicama ugrađeno je sedam punjača, dok će na OMV-ovim biti instalirano 12, a do sada je postavljeno pet. Punjači iz ove mreže mogu se naći i na nekim lokacijama maloprodajnog lanca Stop Shop, u tržnim centrima Promenada, Novi Sad i Big fashion, Kragujevac, kao i kod predstavnika automobilske industrije u Srbiji, kao što su British Motors, AK Kompresor i Hit Auto.
Kompanija Charge&GO do sada je na više od 40 lokacija na putevima i autoputevima Srbije postavili elektropunjače snage od 22 do 180 kW, a do kraja godine mreža će pokrivati čak 100 punjačkih mesta, na kojima će sve više biti ultrabrzih punjača veće snage.
Milica Radičević