Biogas od ključnog značaja za energetiku i budućnost

Foto: Udruženje Biogas Srbija

Udruženje Biogas Srbija je nevladino i neprofitno udruženje osnovano radi ostvarivanja ciljeva u oblasti razvoja i podsticanja proizvodnje i upotrebe biogasa kao obnovljivog izvora energije. Udruženje je aktivni partner nemačkog udruženja Fachverband Biogas e.V. kao i član evropske biogasne asocijacije EBA – European Biogas Association. Sa Lidijom Carević, koordinatorom projekta sa Fachverband Biogas e.V. i menadžerom Udruženja razgovarali smo o potencijalima i upotrebi biogasa, njegovom značaju iz ugla cirkularne ekonomije, unapređenju razvoja, kao i šta pokazuje nemačka praksa.

Šta je biogas, kako se dobija i na koje sve načine može da se upotrebi?

Najjednostavnije rečeno, biogas je mešavina gasova koja se sastoji pretežno od metana, ugljen-dioksida i nekih drugih gasova u tragovima. Biogas se proizvodi u biogas postrojenjima, u procesu anaerobne digestije, od ulaznih sirovina, odnosno organskog otpada. Biogas se, po dobijanju, prečišćava te se dalje sprovodi do kogeneratora (u sklopu biogas postrojenja), gde se u procesu kogeneracije dobija električna i toplotna energija, a kao ostatak visokokvalitetno đubrivo koje može da se iskoristi i u organskoj proizvodnji. Trenutno sva postrojenja u Republici Srbiji rade po ovom principu.

Međutim, od biogasa može da se proizvodi i biometan. Tada se umesto na kogenerator, biogas odvodi na odvojenu jedinicu u kojoj se vrši prečišćavanje biogasa do nivoa metana. Tu se generiše biometan koji može da se ubrizgava u nacionalnu gasnu mrežu i koristi umesto zemnog gasa. Samo da napomenem da biometan ima iste karakteristike kao i zemni gas, sa velikim benefitom – zelenim poreklom.

Koji je potencijal biogasa?

Potencijali biogasa u Srbiji su izuzetno veliki. Mi smo tradicionalno poljoprivredna zemlja i čak 65 odsto površine Srbije čini poljoprivredno zemljište. Svi ostaci iz poljoprivrede, a ovde prevashodno govorimo o stajnjaku i žetvenim ostacima, su odlična sirovina za dobijanje biogasa.

Izvršili smo proračune i došli smo do podatka, da ukoliko bismo iskoristili sve ostatke iz poljoprivrede koji su dostupni u Srbiji, mogli bismo da instaliramo minimalno 500 MW iz biogasa, a ukoliko bismo sav taj biogas iskoristili za dobijanje biometana, kao odlične zamene za prirodni gas, mogli bismo da podmirimo 50 odsto potreba Srbije za prirodnim gasom. Dakle polovinu gasa koji koristimo u našoj zemlji možemo da proizvedemo sami iz otpada. Samim tim, biogas je od ključnog strateškog značaja za energetiku Srbije.

Pročitajte još:

Osim za energetiku, da li je biogas važan i za ekologiju i da li možemo da sagledamo njegov značaj i sa aspekta cirkularne ekonomije?

Najveći benefiti biogasa su upravo ekološki, a biogas je savršen primer cirkularne ekonomije. U biogas postrojenjima otpad dobija ekonomsku vrednost u obliku proizvedene električne i toplotne energije ili biometana. Jedini ostatak ovog potpuno zaokruženog procesa je visoko kvalitetno đubrivo. Drugog ostatka nema.

Biogas, osim što smanjuje upotrebu fosilnih goriva, kao i svi obnovljivi izvori energije, zbrinjava i organski otpad, kao što su ostaci iz poljoprivredne proizvodnje, industrijski otpad, klanični otpad, otpad iz ugostiteljstva, pa je njegov značaj za ekologiju nemerljiv.

Kakva je trenutno situacija u sektoru u Srbiji, šta je potrebno za njegove dalje razvoj i šta možemo naučiti iz nemačke prakse?

Trenutno u Srbiji radi 39 elektrana sa ukupnim instalisanim kapacitetom oko 39 MW, dok je još 79 postrojenja u prvremenom statusu povlašćenog proizvođača, što znači da su u nekoj od faza izgradnje. Sektor biogasa u Srbiji je mlad, ali se jako brzo razvija. Za njegove dalji razvoj važan je, pre svega, multisektorski angažman i intenzivna saradnja sa sva tri resorna ministarstva, kako Ministarstva rudarstva i energetike, tako i Ministarstva zaštite životne sredine i Ministarstva poljoprivrede. Neophodno je definisanje dalje pravne regulative za biogas, ali i razmatranje zakonske podrške za proizvodnju biometana, u skladu sa trendovima u čitavoj Evropi, a sa ciljem sticanja većeg stepena energetske nezavisnosti.

Sva iskustva sa nemačkog sektora su nam izuzetno dragocena. Mi smo u drugom partnerskom projektu sa Fachverband Biogas e.V. i trenutno smo tamo gde je Nemačka bila pre otprilike 15 godina. Nemačka je lider u biogasu u Evropi, a u Nemačkoj radi čak 10000 biogas postrojenja.

Trenutno se u čitavoj Evropi rapidno razvija sektor biometana i to je nešto što bismo, što pre, trebalo da primenimo i u Srbiji, počevši od donošenja pravne regulative, kao i sistemske podrške proizvođačima biometana. To nije ni jednostavan, a ni kratak proces, ali benefiti će biti od strateškog značaja za našu zemlju i budućnost svih nas.

Izvor: Udruženje Biogas Srbija

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti