Najveći projekat solarnog područja na svetu nosi naziv Australia-Asia Power Link, napajaće tri miliona domaćinstava, nalazi se na Severnoj teritoriji ovog kontinenta i već je dobio zeleno svetlo.
Prostiraće se na površini od 12.000 hektara, a očekuje se da će u drugoj fazi projekta slati električnu energiju na put dalek 4300 kilometara, do Singapura, putem podmorskih kablova.
U ovoj fazi odobren je plan za najveću solarnu farmu i ekološka odobrenja, ali još uvek projekat zavisi od odobrenja Energetske agencije Singapura, Vlade Indonezije i australijskih domorodačkih zajednica.
Svetski mediji prenose da je Energetska agencija Singapura saopštila da je u „pregovorima sa SunCable-om o njihovom prijedlogu za uvoz električne energije u Singapur“.
Pročitajte još:
- Kakva je uloga međunarodne saradnje u dostizanju cilja utrostručenja kapaciteta OIE
- Kako unaprediti strateška partnerstva zemalja za snabdevanje kritičnim mineralima
- Prvi Globalni samit o obnovljivim izvorima – utrostručenje OIE do 2030. godine
Projekat će uključivati niz solarnih panela, baterija i, na kraju, kabal koji će povezivati Australiju sa Singapurom. Projekat Australia-Asia Power Link predviđa proizvodnju šest GW, od čega bi četiri gigavata išla za domaću proizvodnju, a dva bi se slalo u Singapur snabdijevajući oko 15 odsto potreba tog grada-države.
Savezno ministarstvo za zaštitu životne sredine, odobrilo je prvu fazu najvećeg projekta obnovljive energije i skladištenja na svetu, kompaniji SunCable, dok projekat finansira Mike Cannon-Brookes.
Investicija je vredna oko 30 milijardi dolara, stvoriće 14.300 radnih mesta, a vlasti smatraju da će ovaj projekat Australiju pretvoriti u „super silu obnovljive energije“, te se spominje mogućnost dodavanja vetro elektrana.
Iz SunCable saopštili su da konačna investiciona odluka o tome da li će se projekat realizovati ne očekuje pre 2027. godine, a snabdevanje električnom energijom predviđeno je za 2030. godinu.
Inače, energija je osetljivo pitanje u ovom delu sveta jer su najveći izvoznici uglja i gasa u svetu.
Energetski portal