Analiza Grinpisa: uprkos zelenim frazama, fosilne kompanije ulažu sitniš u zelenu energiju!

Photo-illustration: Pixabay

Izvještaj pod naslovom The Dirty Dozen: The Climate Greenwashing of 12 European Oil Companies (srp. “Prljavih dvanaest: klimatske floskule 12 evropskih naftnih kompanija”), analizira godišnje izveštaje za 2022. godinu šest globalnih naftnih giganata i šest evropskih naftno-gasnih kompanija, među kojima je i INA Grupa, te okriva da tek mizernih 0.3 odsto njihove ukupne proizvodnje energije dolazi iz obnovljivih izvora. Isto tako, svega 7.3 odsto (6.57 milijardi evra) ulaganja ovih dvanaest kompanija u 2022. godini je za zelenu energiju, dok je 92.7 odsto (81.52 milijarde evra) potrošeno na uobičajene fosilne projekte pa čak i širenje fosilnog poslovanja, navodi se u izveštaju Grinpisa.

,,Dok se u svetu i našem neposrednom okruženju suočavamo sa toplotnim udarima, katastrofalnim poplavama i olujama bez presedana, naftni biznis i dalje se grčevito drži svoje destruktivne poslovne prakse kojom podstiču klimatsku krizu. Njegovi planovi za dekarbonizaciju prazna su ljuska – umesto da nam isporučuju nasušno potrebnu čistu energiju, oni nam podvaljuju šarene laže i zelene fraze. Odbijanje naftnog megabiznisa da počne šuštinski da se menja je zločin protiv klime i budućih naraštaja. Vlade moraju da prestanu da drže lestvicu fosilnim kompanijama, uvedu strogu regulativu i počnu da već danas razvijaju plan za ukidanje fosilnih goriva, jer se naftne kompanije neće promeniti same od sebe”, izjavio je Jakub Gogolevski, finansijski stručnjak u Grinpisu CEE.

Pročitajte još:

Kako se navodi u izveštaju Grinpisa, naftni biznis podriva napore za očuvanje klime smišljeno koristeći koktel zelenog pranja (grinvošing), promovišući opasna kvazi rešenja kao što su hvatanje i skladištenje ugljenika (CCS) ili kompenzacija ugljenika, obmanjujući grafikone sopstvenih prioriteta i aktivnosti, i objavljivanje delimičnih rezultata kako bi se zamaglila stvarnost. Nema naznaka bilo kakve promene temeljne orijentacije fosilne industrije koja bi joj omogućila značajniju ulogu u energetskoj tranziciji. Prema ovom izveštaju BP, Equinor, Wintershall Dea i TotalEnergies zapravo su u 2022. smanjili investicije u niskougljenične i obnovljive proizvode u odnosu na 2021. godinu.

Foto-ilustracija: Pixabay (Robzor)

,,Ni INA tu nije izuzetak, pa tako njenom poslovnom strategijom i dalje dominira fosilna orijentacija, a spominjanje održivosti, klimatske krize ili energetske tranzicije uglavnom ostaje na načelnom niovu. Istovremeno, INA beleži rekordne prihode i dobit: za godinu dana neto dobit joj je porasla gotovo 100 odsto, a u odnosu na prosek prethodne tri godine više od 400 odsto”, istakao je Zoran Tomić, direktor kancelarije Grinpisa u Hrvatskoj.

Premda je većina od dvanaest analiziranih kompanija javno izrazila predanost postizanju cilja “neto nulte emisije” do 2050. godine – i nastavila da uveranja javnost kako ulaže u obnovljive izvore energije – nijedna od njih nije izradila koherentnu strategiju za postizanje tog cilja. Velika većina njih namerava ili da zadrži ili čak pojača proizvodnju nafte i gasa barem do 2030, navodi se u izveštaju Grinpisa.

Grinpis poziva vlade EU na strogo regulisanje poslovanja industrije fosilnih goriva kako bi se sprečile još razornije posledice klimatskih promena, kao i na izradu jasnog i obvezujućeg plana za postupno ukidanje nafte i gasa u celoj Evropi, počevši od izuzetno zagađujućih sektora prevoza (što čini dve trećine potrošnje nafte u EU). Takve regulatorne mere takođe moraju da uključuju i obavezu ulaganja u istinski zelenu infrastrukturu.

Izvor: Greepeace

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti