Akcioni plan Nemačke: zaštita evropske vetroenergetske industrije

Iako sektor energije vetra beleži uspeh u razvoju, lanac snabdevanja vetroenergijom u Evropi i Nemačkoj i dalje predstavlja izazov za dalji napredak. Kako bi se suočilo sa trenutnim izazovima, Ministarstvo ekonomije i energetike Nemačke nedavno je objavilo akcioni plan sa pet tačaka.

Akcioni plan prepoznaje potrebu da se ispravi nepravedna konkurencija između evropskih dobavljača vetroenergije i njihovih međunarodnih konkurenata. Takođe se obavezuje na rešavanje rizika po sajber bezbednost i zaštitu podataka, koji proizlaze iz korišćenja neevropskih vetroturbina, navodi WindEnergy.

Trenutno se najveći broj vetroturbina u Evropi proizvodi od strane evropskih proizvođača i sastavlja u Evropi. Međutim, kako Evropska unija teži da poveća kapacitet vetroenergije sa 220 GW na 425 GW do 2030. i na 1.300 GW do 2050. godine, postoji vrlo realan rizik da će ovo širenje biti ostvareno uz pomoć Kine, a ne Evrope. Štaviše, kineski proizvođači vetroelektrana već su dobili prve narudžbine iz Evrope.

Zbog toga je pomenuti akcioni plan od izuzetnog značaja. Ministarstvo ekonomije i energetike Nemačke ističe da trenutno ne postoji ravnoteža između evropskih proizvođača vetroelektrana i solarnih panela i njihovih međunarodnih konkurenata. Ministarstvo je prepoznalo potrebu da se istraže kineski dobavljači zbog potencijalnih nepravednih subvencija i konkurentskih prednosti.

Pročitajte još:

Akcioni plan naglašava i značaj sajber bezbednosti, budući da se vetroturbine smatraju kritičnom infrastrukturom kojoj je potrebna adekvatna zaštita. Ministarstvo se obavezuje na primenu strožijih zakona o ovoj temi, uključujući proširenje liste kompanija koje podležu zahtevima za sajber bezbednost na sve kompanije koje mogu da pristupe i kontrolišu funkcionisanje modernih vetroturbina. Takođe se obavezuje na proveru i kontrolu korišćenja određenih IT komponenti u vetroturbinama.

Plan takođe uključuje podsticanje povećanja kapaciteta za proizvodnju vetroenergije u Evropi kroz finansijsku podršku, uključujući garancije nemačke investicione banke KfW. Na kraju, Nemačka insistira na strožijoj kontroli nad projektima vetroenergije koji koriste kinesku tehnologiju, kako bi se očuvala fer konkurencija, poštovala ESG pravila i zaštitili evropski i nacionalni interesi.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti