Afrička energetska tranzicija počinje od kuvanja

Foto-ilustracija: Unsplash (Annie Spratt)

Od 2010. godine, više od 1,5 milijardi ljudi širom sveta dobilo je pristup modernim i zdravijim načinima kuvanja, prelazeći sa tradicionalnih metoda koje uključuju upotrebu drveta, uglja, kerozina i drugih materijala. Neki od zastarelih načina kuvanja ne samo da zagađuju domove dimom i štetnim emisijama, već su i uzrok više od četiri miliona prevremenih smrti godišnje, zbog respiratornih i srčanih oboljenja izazvanih zbog izloženosti štetnim materijama.

Kada govorimo o kuvanju koje izaziva ovakve probleme, akcenat se stavlja na Afriku, gde se žene najčešće bave pripremom hrane, ovakva praksa predstavlja ozbiljan rizik za zdravlje. Baš iz ovog razloga biće organizovan Samit o čistom kuvanju u Africi, zakazan za 14. maj – događaj koji će okupiti međunarodne lidere i organizacije sa ciljem mobilizacije četiri milijarde dolara godišnjih investicija do 2030. godine, kako bi se proširio pristup tehnologijama čistog kuvanja, navodi se na sajtu Međunarodne agencije za energiju (IEA).

Pročitajte još:

Kada se govori o modernim načinima kuvanja, misli se pre svega na električne šporete, pristup električnoj energiji, šporete na gas, biogoriva i slično.

Tehnologije koje se možda u drugim delovima sveta već uveliko koriste, u Africi ne samo da smanjuju rizik od zdravstvenih problema, već i značajno umanjuju ekološki uticaj, oslobađajući i vreme žena za druge produktivne aktivnosti, umesto traženja i sakupljanja materijala koji bi poslužili kao gorivo.

Žene igraju ključnu ulogu u ovoj tranziciji, a kroz ove aktivnosti, ne samo da bi poboljšale svoje živote i zdravlje svojih porodica, već i doprinose širem društvenom i ekonomskom razvoju zajednica u kojima žive.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti