Home Blog

NASA lansirala satelit za praćenje klime na polovima

Foto-ilustracija: Pixabay
Foto-ilustracija: Unsplash (NOAA)

Prvi od dva klimatska satelita, dizajnirana da proučavaju emisije toplote na Zemljinim polovima, uspešno je lansiran ove subote u Novom Zelandu, saopštila je NASA.

Reč je o dva kockasta satelita, ne veća od kutija za cipele, koji će meriti količinu toplote koju Zemlja zrači u svemir iz dva najhladnija regiona na planeti.

Prikupljeni podaci će pomoći istraživačima da bolje predvide kako će se ledeni pokrivač, more i klima menjati u svetu koji se suočava sa globalnim zagrevanjem.

„Misija pod nazivom PREFIRE popuniće prazninu u razumevanju Zemljinog sistema pružajući našim naučnicima detaljnu sliku o tome kako polarni regioni Zemlje utiču na to koliko energije naša planeta apsorbuje i oslobađa“, rekla je Karen St. Žermen, direktorka NASA-e za naučna istraživanja na Zemlji.

Ona je dodala da će ova misija poboljšati predviđanja porasta nivoa mora i topljenja ledenog pokrivača u narednim godinama.

Pročitajte još:

Misija je fokusira na energetski budžet Zemlje odnosno ravnotežu između dolazne toplotne energije sa Sunca i toplote koju emituje naša planeta. Razlika između njih je ono što određuje temperaturu i klimu planete. Toplota koja se emituje sa Arktika i Antarktika uglavnom se emituje kao daleko infracrveno zračenje, ali trenutno ne postoje detaljna merenja ove vrste energije.

Sadržaj vodene pare u atmosferi, zajedno sa prisustvom, strukturom i sastavom oblaka, utiče na količinu dalekog infracrvenog zračenja koje izlazi u svemir sa Zemljinih polova. Podaci prikupljeni uz pomoć malih satelita daće istraživačima informacije o tome gde i kada infracrvena energija zrači iz arktičkog i antarktičkog okruženja u svemir.

„Naša planeta se brzo menja, i to na mestima kao što je Arktik, na načine koje ljudi nikada ranije nisu iskusili. NASA-in PREFIRE će nam dati nova merenja infracrvenih talasnih dužina koje se emituju sa Zemljinih polova, koje možemo koristiti da poboljšamo klimatske i vremenske modele i pomognemo ljudima širom sveta da se nose sa posledicama klimatskih promena”, rekao je glavni istraživač misije, Tristan Lekujer.

NASA redovno upozorava da globalno zagrevanje dramatično menja oba pola, uzrokujući topljenje leda i promene u ekosistemima. Arktički led se smanjuje dramatičnom brzinom – pokriva sve manje površine tokom leta i postaje sve tanji i manje trajan.

Takođe, smanjenje snežnog i ledenog pokrivača smanjuje reflektivnost površine Zemlje (albedo), što dovodi do apsorpcije više sunčeve energije i dodatnog zagrevanja planete.

Milena Maglovski

Šolje kafe iskrčuju šume – preti li nam nestašica?

Foto-ilustracija: Unsplash (Tina Guina)
Foto-ilustracija: Unsplash (?? Janko Ferlič)

Uzgoj kafe u svetu ozbiljno preti životnoj sredini krčenjem šuma, a u nastojanju da se ono zaustavi, Evropa je donela Uredbu prema kojoj je samo kafa proizvedena u skladu sa važećim zakonima zemlje proizvođača dozvoljena za uvoz. Zbog toga su trgovci starog kontinenta počeli da gomilaju zalihe ovog proizvoda.

Uredba o proizvodima bez krčenja šuma (EUDR) pokušava da ograniči količinu poljoprivrednih proizvoda koji se unose na evropsko tržište, a koji su povezani sa krčenjem šuma. Ova uredba sa punom primenom počinje od kraja ove godine.

Nova pravila za cilj imaju i da smanje emisije ugljenika uzrokovane proizvodnjom relevantnih proizvoda za najmanje 32 miliona tona godišnje, navodi se između ostalog na sajtu Evropske komisije.

Ova promena predstavlja opterećenje naročito za proizvođače, koji nemaju resursa da se pridržavaju detaljnih propisa zbog čega žure sa izvozom pre EURD-a. Iz Međunarodne organizacije za kafu (ICO) saopštili su da pad zaliha kafe u zemljama proizvođačima signalizira potencijalnu zabrinutost u pogledu ponude u bliskoj budućnosti i sposobnosti proizvođača da zadovolje domaću i međunarodnu potražnju u narednim mesecima.

Pročitajte još:

Zemlje poput Brazila, Kolumbije i Kostarike bolje su pripremljene za Uredbu koja od proizvođača zahteva pribavljanje potvrde da je kafa nije proizvedena na iskrčenoj zemlji, dok će se mali poljoprivrednici u afričkim zemljama imati više problema.

Pored kafe, nova pravila odnosiće se na i na stoku, kakao, uljanu palmu, gumu, soju i drvo. Uredba se primenjuje na operatere i trgovce, dakle kompanije koje se bave uvozom, preradom i prodajom kafe.

Od trenutka usvajanja propisa, u aprilu 2023. velike kompanije su imale 18 meseci, a male 24 meseca da se usklade sa novim pravilima.

Jasna Dragojević

EU: Odobren Zakon o neto nulti industrije – koje mere se uspostavljaju?

Foto-ilustracija: Freepik (rawpixel.com)
Foto-ilustracija: Unsplash (michael-wilson)

Zakon o neto nulti industrije (eng. Net-Zero Industry Act), dobio je konačno odobrenje od Saveta Evropske unije. Reč je o usvajanju uredbe o uspostavljanju okvira mera za jačanje ekosistema za proizvodnju tehnologije sa neto nultom emisijom u Evropi.

Kako se navodi, ovo predstavlja poslednji korak u procesu donošenja odluke, a cilj je podstaći industrijsko uvođenje tehnologije koja neće proizvoditi emisije, kako bi se postigli klimatski ciljevi Evropske unije. Zamišljeno je da se ovo sprovede koristeći se snaga jedinstvenog tržišta za jačanje pozicije Evrope kao lidera u industrijskim zelenim tehnologijama.

Od pomenutog Zakona se očekuje da će stvoriti povoljne uslove za ulaganje u zelene tehnologije tako što će pojednostaviti procese davanja dozvola za strateške projekte i olakšati pristup tržištu za strateške tehnološke proizvode, naročito u javnim nabavkama ili aukcijama obnovljivih izvora energije. Takođe, tu je i unapređenje veština evropske radne snage u ovim sektorima, odnosno kroz akademije za industriju sa neto nultom emisijom i industrijske oblasti sa visokom koncentracijom. Na kraju treba istaći da će se povoljni uslovi stvarati i kroz stvaranje platforme za koordinaciju delovanja Evropske unije u ovoj oblasti.

Kako bi se podstakle inovacije, pravnim aktom se predlaže i stvaranje povoljnih regulatornih okvira za razvoj, testiranje i validaciju inovativnih tehnologija, poznatih kao regulatory sandboxes. Pojašnjenja radi, reč je o kontrolisanom okruženju koje kompanijama omogućava da testiraju inovativne proizvode, usluge, poslovne modele i drugo, pod nadzorom regulatora. Na ovaj način, omogućeno je testiranje u realnim uslovima u kojima nije potrebno puno regularno odobrenje. Ova regularna fleksibilnost pruža mogućnost da se privremeno izuzmu neki od regulatornih zahteva. Još neke od dobrobiti su te što kompanije sarađuju blisko sa regulatornim telima, čime se stvara dvosmerna komunikacija i mogućnost prilagođavanja. Regulatory sandboxes, pomaže kompanijama da se brže razviju i plasiraju svoje inovacije i lakše, kao novi igrači, uđu na tržište zahvaljujući smanjenju regulatornih prepreka.

Pročitajte još:

Dva indikativna pokazatelja napretka

Napredak prema postizanju ciljeva koji se postavljaju ovim Zakonom, meriće se pomoću dva indikativna pokazatelja. Prvo jeste proizvodni kapacitet tehnologija sa neto nultom emisijom. Na ovaj način se meri koliko Evropa može da proizvede ključne tehnologije bez emisija, uključujući solarne panele, vetroturbine, baterije i toplotne pumpe. Kako se navodi, cilj jeste da evropski proizvodni kapacitet ovih tehnologija dostigne 40 odsto od ukupnih potreba za ovim tehnologijama u Evropskoj uniji. Drugo, povećanje udela Evropske unije za ove tehnologije u ukupnoj globalnoj proizvodnji ključnih tehnologija sa neto nultom emisijom. Cilj je da se udeo poveća na 15 odsto do 2040. godine.

Na kraju, Zakon je uspostavio godišnji kapacitet ubrizgavanja od najmanje 50 miliona tona CO2, koji treba da se postigne do 2030. godine. Pojašnjenja radi, ubrizgavanje predstavlja proces skladištenja ugljen-dioksida u podzemne geološke formacije, odnosno duboko pod zemljom u, recimo, iscrpljena gasna ležišta. U ovom slučaju, reč je o onim koji se nalaze na teritoriji Evropske unije. Proces je deo tehnologije koja je poznata kao hvatanje i skladištenje ugljenika (eng. Carbon Capture and Storage – CCS).

Katarina Vuinac

Investicije u rudarsku proizvodnju, povećanje eksploatacije uglja i otvaranje novih kopova

Foto-ilustracija: Unsplash (albert-hyseni)
Foto-ilustracija: Unsplash (Dominik Vanyi)

U Rudarskom basenu ,,Kolubara’’, u toku su radovi na izgradnji rudarske opreme, koja će omogućiti veću i stabilniju proizvodnju otkrivke i uglja.

Izgradnja dva bagera i pratećih sistema koja je u toku u „Kolubari’’ jedan je od najvažnijih projekata u energetskom sektoru, rekla je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, dodajući da ukupne investicije u novu rudarsku opremu u EPS-u trenutno iznose više od 450 miliona evra.

,,Ulaganja u rudarsku mehanizaciju treba da omoguće da otvaramo nove kopove, da dolazimo do novih količina uglja i boljeg kvaliteta ovog energenta. To je od vitalnog značaja za energetski sektor kako bismo imali i veću energetsku bezbednost i stabilnost proizvodnje uglja, a samim tim i naših termoelektrana’’, rekla je ministarka nakon obilaska montažnog pogona Kalenić gde je u toku izgradnja rudarske opreme i novih bagera.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike, investicije se odnose na nabavku nove i revitalizaciju postojeće rudarske opreme, otvaranje zamenskih proizvodnih kapaciteta, a sve sa ciljem obezbeđivanja neophodnih preduslova za nesmetanu eksploataciju uglja iz površinskih kopova.

Pročitajte još:

„Stavljanje u rad novih sistema za eksploataciju otkrivke, obezbediće dodatni proizvodnju u visini od 16 do 19 miliona kubika otkrivke na godišnjem nivou, čime se stvaraju uslovi da od 2026. godine započne eksploatacija uglja sa kopa Radljevo”, rekla je ona.

Kako je dodala, ove godine proizvodnja uglja na nivou Kolubare veća je za tri odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je u proizvodnja otkrivke veća za 11 odsto na nivou Elektroprivrede Srbije.

Ministarka je ukazala da ne očekuje probleme sa snabdevanjem električnom energijom u letnjim mesecima, ali da je potrebno da se nadgledaju remonti u EPS-u.

„Deponije uglja su na nivou popunjenosti od 1,8 miliona tona, što uz dobre akumulacije vode treba da obezbedi sigurnost snabdevanja električnom energijom u narednom periodu. Činjenica je da je i leti potrošnja energije sve veća, zbog hlađenja, a događa se da imamo i pikove koji su veći nego tokom zime, zbog ekstremnih temperatura i rada industrijskih postojenja. EPS mora da nastavi da prati odvijanje svih remonta da bi se minimizirali rizici u vezi sa proizvodnjom i snabdevanjem električnom energijom”, rekla je ministarka.

Energetski portal

Leteti na francuski način: konsijerž, osam miliona boca vina godišnje i kuvari sa Mišelinovim zvezdicama

Foto: Top One
Foto: Top One (Victor Bellot)

Nacionalne avio-kompanije pored svojih osnovnih delatnosti prevoza ljudi i robe, često uzimaju i ulogu promotera svoje matične zemlje. Kao ambasador francuske gastronomije, vina i stila života, Air France je poznat po tome što svi putnici ove avio-kompanije, bez obzira na klasu kojom lete, besplatno dobijaju šampanjac na dugolinijskim letovima. Osam miliona boca vina i milion boca šampanjca Air France godišnje posluži svojim putnicima, što na letu, što u svojim salonima na aerodromu Šarl de Gol.

Na visini od 10.000 metara receptori čula ukusa mogu da oslabe i za 30 odsto, pa francuski avio-prevoznik sarađuje sa kuvarima nosiocima Mišelinovih zvezdica i najboljim somelijerima na svetu, kako bi putnicima osigurao kvalitet i bogatstvo ukusa u oblacima. Na mestu glavnog somelijera Air France-a Paola Basa, najboljeg somelijera na svetu u 2013. godini, ovog meseca nasledio je Gzavje Tuza (Xavier Thuizat).

U pitanju je somelijer koji je nosilac najvećih priznanja u Francuskoj (Meilleur Sommelier de France 2022, Meilleur Ouvrier de France 2023) i Mišelinove titule za somelijere (Michelin Guide’s Grand Prix de la Sommellerie 2024). Gzavje Tuza će biti zadužen da sastavi listu vina, šampanjaca i žestokih pića pogodnih da se serviraju na letu. U tom cilju će zajedno sa timom Air France-a organizovati degustacije „na slepo” u najpoznatijim vinskim regijama Francuske, kao što su Šampanja, Bordo, Burgundija, dolina Rone, dolina Loare i Alzas.

Pročitajte još:

Takođe, počev od 11. juna, Air France će svojim putnicima ponuditi i konsijerž usluge na aerodromu Šarl de Gol u Parizu, jednom od najprometnijih aerodroma u Evropi. U pitanju je usluga koja se dodatno naplaćuje, a namenjena je putnicima ekonomske, premijum ekonomske ili biznis klase, dok putnici prve klase većinu ovih pogodnosti imaju već uključenu u cenu karte.

Paket konsijerž usluga namenjenih putnicima koji na aerodrom dolaze radi poletanja uključuje privatni transfer iz Pariza do aerodroma, uslugu nošenja prtljanja, prioritetno čekiranje i kretanje kroz aerodrom, pratnju do laundža i do izlaza za ukrcavanje u avion. Putnike u dolasku konsijerž pak dočekuje na izlasku iz aviona, obezbeđuje im prioritetno kretanje kroz aerodrom, preuzima njihov prtljag i prati ih do vozila za privatni transfer. Putnike koji su u tranzitu konsijerž takođe dočekuje na izlazu iz aviona, prati ih do laundža i do novog izlaza za ukrcavanje u avion. Paketi konsijerž usluga ne uključuju pristup laundžu, a mogu se platiti novcem ili nagradnim miljama.  

Izvor: Top One

Počele prijave za akciju „Za zeleniji Beograd“

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)
Foto-ilustracija: Unsplash (Aniston Grace)

Javno komunalno preduzeće „Zelenilo-Beograd“ i ove godine organizuje akciju „Za zeleniji Beograd“, a prijavljivanje će trajati od 27. maja do 21. juna.

Kako je saopšteno iz ovog preduzeća, cilj Akcije je  razvijanje pozitivnog odnosa prema zelenilu i cveću kod građana, uz istovremenu motivaciju da u pozitivnoj konkurenciji za izbor najlepših prostora unaprede stanje svog neposrednog okruženja.

Izbor najlepših zelenih prostora, kao i prethodnih godina, vrši se u sedam kategorija:

  1. Najlepša zelena površina oko stambene zgrade gde se udruživanjem stanara prave divne zelene oaze;
  2. Najlepši balkon, gde svaki stanar iskazujući i uživajući u svom mikro prostoru istovremeno doprinosi ukupnoj lepoti zgrade, ulice pa na kraju i Grada;
  3. Najlepša zelena površina ispred poslovnih objekata, doprinosi ukupnoj lepoti Grada, ali i sama kompanija ima zasigurno mnogo pozitivnih poena od posetilaca, korisnika usluga;
  4. Najlepše školsko dvorište ima isključivo za cilj edukaciju dece od školskog uzrasta da nauče koliko im „zeleni svet“ znači za ukupan život i da ulažući svoj trud u ozelenjavanje kasnije umeju da cene javne zelene površine svog grada;
  5. Najleše zelenilo oko predškolske ustanove, gde i sasvim mala deca treba da spoznaju prirodu koja ih okružuje i nauče od odraslih da je to nešto veoma važno za njihov život;
  6. Najlepše uređeno zelenilo ugostiteljskog objekta (letnja bašta)- kategorija u kojoj se takmiče isključivo ugostiteljski objekti;
  7. Najlepša okućnica u kojoj se nagrađuje trud i doprinos lepšem izgledu grada vlasnika objekata za individualno stanovanje.

Takmičenje se sprovodi na nivou 10 centralnih opština (Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica), koje biraju po troje najboljih u svih sedam kategorija.

Pročitajte još:

Osvajači prvih mesta, sa svih deset centralnih opština, učestvuju u takmičenju koje će se održati na nivou grada, a na završnoj svečanosti, koja se tradiconalno održava u prostorijama JKP „Zelenilo-Beograd“, na Malom Kalemegdanu, će biti proglašeni „najbolji od najboljih“.

Osim navedenih kategorija, od ove godine biće otvoren i konkurs koji će se odnositi na učenike od prvog do četvrtog razreda osnovne škole. Naime, ideja je da naši najmlađi sugrađani, na nivou odeljenske zajedice, tehnikom koja je njima prihvatljiva, nacrtaju ili naprave rad na temu „Za zeleniji Beograd“. JKP „Zelenilo-Beograd“ će sve pristigle radove objaviti na sajtu Preduzeća, a najbolji radovi biće nagrađani i korišćeni u medijskim objavama.

Svi građani zainteresovani za učešće mogu se prijaviti „Zelenilu-Beograd“ na adresu Mali Kalemegdan br. 8 ili mejl adresu: info@zelenilo.rs, sa naznakom Za akciju „Za zeleniji Beograd“.

Energetski portal

Konferencija posvećena unapređenju energetske efikasnosti u industriji

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)
Foto-ilustracija: Unsplash (Ant Rozetsky)

Nemačko-srpska privredna komora, uz pokroviteljstvo Ministarstva za ekonomiju i zaštitu klime Savezne Republike Nemačke, organizuje stručnu konferenciju pod nazivom „Primena obnovljivih izvora energije i energetski efikasnih rešenja u industriji u Srbiji i Bosni i Hercegovini“. Konferencija će se održati u utorak, 4. juna 2024. godine, sa početkom u 10 časova (početak registracije od 09.30 časova), u hotelu Metropol Palace u Beogradu.

Stručna konferencija će okupiti eksperte iz Nemačke, Srbije i Bosne i Hercegovine s ciljem predstavljanja najnovijih tehnologija i rešenja u ovoj oblasti, kao i razmene znanja o primeni energetski efikasnih mera u industriji.

U poslednjih nekoliko godina, Srbija je ostvarila značajan napredak u primeni obnovljivih izvora energije i energetski efikasnih rešenja, naročito u industrijskom sektoru. Povećana ulaganja u solarne i vetroelektrane, kao i u biomase i hidroenergiju, rezultirala su većom diverzifikacijom energetskog portfolija zemlje. Pored toga, sve više industrijskih kompanija uvodi energetski efikasne tehnologije, smanjujući tako svoje operativne troškove i negativan uticaj na životnu sredinu.

Pročitajte još:

Međutim, i pored ovih pozitivnih trendova, Srbija se i dalje suočava sa izazovima, poput potrebe za dodatnim investicijama, unapređenjem zakonskog okvira i jačanjem svesti o značaju energetske efikasnosti. Upravo zbog toga, stručne konferencije i saradnja sa međunarodnim partnerima igraju ključnu ulogu u daljem razvoju ovog sektora.

Tokom konferencije, učesnici će imati priliku da saznaju više o značaju primene energetski efikasnih mera u industriji, zakonskim okvirima, trenutnom stanju i potencijalima tržišta, kao i o prednostima obnovljivih izvora energije. Nemačke kompanije će predstaviti svoje najnovije tehnologije i rešenja, pružajući tako jedinstvenu priliku za uspostavljanje novih poslovnih kontakata i razmenu znanja.

Prijave za konferenciju su moguće do petka, 31. maja 2024. godine. Za dodatne informacije možete se obratiti projektnoj menadžerki Nemačko-srpske privredne komore Tari Jevremović putem mejla jevremovic@ahk.rs.

Energetski portal

Strože mere za smanjenje emisija metana u EU

Foto: Pixabay
Foto-ilustracija: Pixabay

Metan predstavlja gas staklene bašte koji je i do 30 puta jači od ugljen-dioksida, kada je reč o zagađenju. Kako bi se ispunio cilj postavljen Pariskim sporazumom o ograničenju globalnog zagrevanja na 1,5oC i postigla klimatska neutralnost do 2050. godine, Evropska unija donela je nove mere.

Naime, Savet je danas usvojio uredbu o praćenju i smanjenju emisija metana, što je deo paketa Fit for 55. Uredbom se uvode novi zahtevi za merenje, izveštavanje i verifikaciju emisije ovog gasa u energetskom sektoru.

Prvenstveno se uvode stroža pravila u vezi sa praćenjem i izveštavanjem. To znači da će operatori morati da mere emisije metana na niovu izvora i da na osnovu toga sačine izveštaj o praćenju koji će biti proveren od strane nezavisnih akreditovanih verifikatora.

Od država članica se zahteva da održavaju i redovno ažuriraju inventar svih bušotina, kao i planove za sanaciju neaktivnih bušotina, sa ciljem sprečavanja rizika po javno zdravlje i životnu sredinu. Isto je i kada je reč o rudnicima uglja koji su zatvoreni ili napušteni pre manje od 70 godina. Razlog je taj, što emisije metana nastavljaju da se oslobađaju čak i nakon zaustavljanja proizvodnje.

Pročitajte još:

Kada se govori o merama prevencije i ublažavanja, operatori imaju posebna zaduženja. Oni će biti u obavezi da otkriju i poprave curenje metana, putem merenja i istraživanja curenja u različitim vrsta infrastrukture u određenim intervalima. U toj situaciji, operatori će morati da poprave ili zamene sve komponente iznad određenih nivoa curenja i to odmah nakon što otkriju, a najkasnije pet dana nakon tog trenutka.

Uredbom se zabranjuje i ispuštanje i spaljivanje metana iz odvodnih stanica do 2025. godine i iz takozvanih ventilacionih okana do 2027. godine. Izuzetak su situacije kada je to strogo neophodno. Inače, ispuštanje metana odnosi se na njegovo ispuštanje direktno u atmosferu, dok se spaljivanje koristi kako bi se smanjila količina koja se ispušta u atmosferu. Kada je reč o značenju pojmova, odvodne stanice predstavljanju instalacije koje se koriste za uklanjanje metana iz rudnika kako bi se sprečilo njegovo nagomilavanje. Sa druge strane, ventilaciona okna jesu sistemi kojima se obezbeđuje protok vazduha u rudnicima.

Takođe, pratiće se i emisije metana iz energetskih uvoza Evropske unije, odnosno biće praćeno koliko se metana oslobađa od trenutka proizvodnje energenata do prevoza u Evropsku uniju iz drugih zemalja.

Energetski portal

Počela izgradnja prenosne elektroenergetske infrastrukture za EXPO 2027

Foto-ilustracija: Unsplash (Alexander Schimmeck)
Foto-ilustracija: Unsplash (shane-rounce)

U toku su radovi na izgradnji prateće elektroenergetske infrastrukture neophodne za priključenje i funkcionisanje objekata za Svetsku izložbu EXPO 2027, uključujući i Nacionalni stadion, građevine u paviljonu, kao i ostale planirane objekte.

Projekti koje za ove potrebe realizuje Elektromreža Srbije podrazumevaju izgradnju novih nadzemnih dalekovoda i visokonaponskih podzemnih kablova, kao i rekonstrukciju i adaptaciju postojećih dalekovoda, a ukupna vrednost projekata je oko 25 miliona evra.

Prema rečima Dubravke Đedović Handanović, ministarke rudarstva i energetike, ovi radovi će doprineti stabilnijem napajanju električnom energijom građana ovog dela Novog Beograda, Surčina, a daljim razvojem infrastrukture i svih Beograđana.

,,Do 2027. i EXPO izložbe koja će Beograd postaviti u centar sveta i Evrope, kada očekujemo da više od tri miliona ljudi iz više od 100 država poseti Srbiju, osim neophodnih energetskih radova na samom kompleksu u Surčinu, Nacionalnom stadionu, rezidencijalinim zgradama, planiramo da realizujemo i niz drugih projekata. Među najvažnijim su završetak vetroparka Kostolac i deo samobalansiranih solarnih elektrana koje će biti značajni za „zeleni“ portfolio EPS-a, zatim izgradnja naftovoda Srbija-Mađarska, gasnih interkonekcija sa našim susedima Severnom Makedonijom i Rumunijom, kao i proširenje skladišnih kapaciteta gasa u Banatskom Dvoru’’, navela je ministarka.

Pored toga, u planu je i energetska sanacija više od 250 stambenih zgrada u Beogradu i 26 zgrada centralne vlasti koje će nakon uređenja dati nov izgleda našem gradu, kaže ministarka i dodaje da će svi ovi projekti zajedno doprineti stabilnijem, nezavisnijem i jačem energetskom sektoru naše zemlje.

Pročitajte još:

Kako se navodi na sajtu Akcionarskog društva Elektromreža Srbije, radovi se odvijaju na lokaciji u blizini budućeg tržnog centra Eurasia na Novom Beogradu, i na njoj se grade stubovi potpuno novog dvosistemskog dalekovoda 2×110 kV kojim će se postojeći dalekovod 104/2 uvesti u buduću TS Beograd 44 u Surčinu, objekat Elektrodistribucije Srbije.

Na dužini od sedam i po kilometara biće izgrađeno 29 novih stubova, dok će se na postojećem dalekovodu 104/2 obaviti rekonstrukcija devet stubova, kao i adaptacija jednog sistema faznih provodnika u dužini od pet kilometara, uz zamenu dva stuba. Vrednost ovih radova je preko 13 miliona evra.

Uz priključenje TS Beograd 44, ovaj dalekovod će omogućiti i priključenje TS Beograd 58 – Nacionalni stadion – a stvoriće i uslove za rasterećenje postojeće TS Beograd 9, kao i za priključenje novih potrošača na području Surčina i šire.

Završetak radova na ovom segmentu se očekuje početkom 2026. godine.

Sledeće godine krenuće i izgradnja dva kablovska voda 110 kV od TS Beograd 44 do TS Nacionalni stadion, dužine dva puta po četiri kilometra. Procenjena vrednost te investicije je oko sedam miliona evra.

Dodatna sigurnost snabdevanja biće obezbeđena dvostranim napajanjem, i to sa druge strane Save, realizacijom projekta rekonstrukcije dalekovoda 104/1 od TS Beograd 2 do TS Beograd 32. Uz to, ova investicija će omogućiti stabilno napajanje i postojećih trafostanica TS Beograd 32 i TS Beograd 2, planirane distributivne trafostanice u blizini Makiškog polja, kao i TS Beograd 49 – Aerodrom. Vrednost tog segmenta je gotovo pet miliona evra.

Energetski portal

Olimpijske igre 2024 – održivost u svakom segmentu organizacije

Foto-ilustracija: Pixabay (Diego Torres)
Foto-ilustracija: Unsplash (Braden Collum)

Pariz će ove godine ugostiti preko 10.000 sportista i brojne posetioce na Olimpijskim igrama 2024.

Događaj ovih razmera zahteva velike količine resursa i energije, ali su se organizatori postarali da njegov ekološki otisak bude što manji zahvaljujući primeni cirkulare ekonomije.

Kako je saopšteno na zvaničnom sajtu Olimpijskih igara Paris 2024, organizatori su najpre izračunali „materijalni otisak“ Igara, odnosno zbir svih resursa koje je neophodno mobilisati za potrebe događaja.

Da bi obezbedili ove zalihe, organizatori su primenili strategiju odgovorne kupovine, definisanu 2019. godine, zahvaljujući kojoj će 90 odsto od šest miliona korišćenih elemenata biće preuzeto od strane dobavljača i partnera nakon Igara, dok će preostalih 10 odsto biti u nadležnosti Organizacionog odbora Olimpijskih igara.

Prilikom nabavke svih neophodnih elemenata – od sedišta za gledaoce, šatora, kreveta, stolova, zastava, sportske opreme itd, organizatori su dali prednost dobavljačima koji zadovoljavaju niz ekoloških standarda.

Reciklaža nije izostavljena ni kada su u pitanju podovi jer će preko 33.000 m² sportskih podova sadržacti oko 35 odsto recikliranih materijala i biti 100 odsto reciklabilni.

A u sektoru ugostiteljstva, Pariz 2024 se obavezao da će smanjiti plastiku za jednokratnu upotrebu za 50 odsto u poređenju sa Igrama u Londonu 2012. godine.

Pročitajte još:

Ostale mere za smanjenje ekološkog otiska Olimpijskih igara

Umesto kupovine nove sportske opreme, Pariz 2024 je dao prednost iznajmljivanju, pa će od dva miliona artikala, tri četvrtine biti pozajmljeno od sportskih saveza. Takođe će biti iznajmljeno 75 odsto elektronske opreme, kao što su televizori, kompjuteri i štampači, kao i 100 odsto tribina, šatora i bungalova.

Još jedna ekološka mera ima za cilj smanjenje potrebe za izgradnjim, a Pariz 2024 će nastojati da iskoristi 95 odsto postojećih objekata i infrastrukture.

Olimpijske igre strukturisane su tako da iskoriste postojeću mrežu javnog prevoza, a biće izgrađeno i više od 400 km novih biciklističkih staza kako bi se smanjile emisije iz transporta, navodi u saopštenju Olimpijskog komiteta.

Neke od mera za odgovorno upravljanje hranom uključuju udvostručavanje udela biljnih sastojaka u obrocima, nabavljanje sastojaka iz lokalne proizvodnje i smanjenje otpada od hrane boljom procenom neophodnih količina, preraspodelom ili kompostiranjem.

Milena Maglovski

Novoizgrađena trafostanica u Mrčajevcima puštena u rad

Foto-ilustracija: Unsplash (American Public Power Association)
Foto-ilustracija: Unsplash (shraga kopstein)

Novoizgrađena trafostanica u Mrčajevcima koja će omogućiti sigurnije snabdevanje električnom energijom za stanovnime u ovom kraju, puštena je u rad.

Prema rečima Dubravke Đedović Handanović, ministarke rudarstva i energetike, sigurnije i pouzdanije snabdevanje električnim energijom dobiće više od 13.500 stanovnika, kao i dosta mladih privrednika, ratara, voćara i stočara koji doprinose razvoju ovog kraja.

Građani imaju direktan dodir sa niskonaponskom mrežom, zbog čega su, prema rečima ministarke, prošle godine započete značajne investicije kako bi se osiguralo bolje snabdevanje i da bi se smanjili prekidi u napajanju.

Ona je naglasila da je kvalitetnije snabdevanje građana cilj zbog kojeg je država započela značajna ulaganja u niskonaponsku mrežu u celoj Srbiji.

Tokom prethodnih godinu dana izgrađeno je ili zamenjeno više od  720  trafostanica širom zemlje.

Pročitajte još:

Ministarka je ukazala je da je u okolini Čačka postavljeno više od 2.200 betonskih stubova za kvalitetnije snabdevanje i napajanje električnom energijom, kao i da je rekonstruisano gotovo 200 kilometara niskonaponske mreže.

„Svi ovi radovi idu u prilog tome da možemo da priključimo više korisnika na mrežu, što je važno za privredu, aerodrom i autoputeve. U Pakovraću je u toku završatak izgradnje nove trafostanice’’, rekla je ministarka i dodala sa su u toku najveća do sada ulaganja u niskonaponsku mrežu u Čačku.

Kako je navela ministarka, do sada je postavljeno oko 230.000 pametnih brojila širom zemlje. Postavljanje pametnih brojila započeto je u Beogradu i Novom Sadu koji su važni za smanjenje gubitaka, automatsko i digitalno upravljanje mrežom kako bismo bili efikasniji i smanjili greške u očitavanju brojila.

Prema rečima ministarke, sa postavljanjem se nastavlja i u zapadnoj, centralnoj i istočnoj Srbiji.

Energetski portal

Nastavak rešavanja problema divljih deponija

Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine
Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine

Rešavanjem problema divljih deponija, rešava se jedan od najvećih ekoloških problema u Srbiji – neadekvatno upravljanje otpadom. Preduslov za zatvaranje nesanitarnih i čišćenje divljih deponija jeste izgradnja modernih regionalnih centara za upravljanje otpadom.

Prema rečima Irene Vujović, ministarke zaštite životne sredine, plan je da u narednih nekoliko godina bude izgrađeno devet regionalnih centara. Po završetku ove godine, biće ukupno očišćeno 1.119 divljih deponija.

Opština Kula, predstavlja dobar primer angažovanja na trajnom rešavanju ovog problema, rekla je Sandra Dokić, državna sekretarka. U Novoj Crvenki uklanja se velika divlja deponija, koja je ugrožavala poljoprivredno zemljište. Ove godine, opština Kula dobila je 2,8 miliona dinara da ukloni divlju deponiju, a prošle godine je takođe preko konkursa dobila sredstva za uklanjanje i rekultivaciju deponije kao i za pošumljavanje.

Pročitajte još:

Kako se navodi, Kula je jedna od pet opština koja će gravitirati ka RC Rančevo u Somboru, i planirano je da ima izgrađenu transfer stanicu za pretovar otpada. Početkom rada sanitarne deponije u Somboru, biće zatvorene četiri nesanitarne deponije na koje se na nepravilan način decenijama odlaže otpad.

Takođe, u toku su radovi na uklanjanju divlje deponije u naselju Čokot, jedne od četiri lokacije koje će biti očišćene kroz javni konkurs Ministrarstva u 2024. godini. U Nišu je do sada uz podršku Ministarstva očišćeno 19 deponija, a ove godine biće očišćene još četiri.

Energetski portal

Niži računi za struju preko solarnih panela – isplati li se investicija

Foto-ilustracija: Pixabay (schropferoval)
Foto-ilustracija: Pixabay (wooolff)

Broj onih koji proizvode električnu energiju iz solarnih panela dostigao je 3.100. Veliko interesovanje pospešile su subvencije, smanjenje poreza i naknada. Traži se i rešenje za brže priključenje na mrežu.

Struju iz solarnih panela u Srbiji već proizvodi 2.200 domaćinstva, a ostali su preduzeća, fabrike, školske i druge ustanove, kao i više manastira.

Sticajem statusa kupac-proizvođač postali su energetski nezavisni, smanjuju račune za električnu energiju i doprinose zelenoj tranziciji zemlje.

„Za godinu i po dana broj kupaca-proizvođača je porastao sedam puta, dok se instalisana snaga povećana za 8,5 puta. Domaćinstva, što se tiče snage, sada mogu da podižu solarne elektrane snage 10,8 kilovata, a ostali kupci od 150 kilovata“, kaže Maja Vukadinović, pomoćnica ministarke energetike.

Analize pokazuju da prosečne potrebe jednog domaćinstva može da pokrije ugradnja šest kilovata. Ta investicija košta oko 7.000 evra, a subvencije države pokrivaju polovinu troška.

Pročitajte još:

Šta je kupcu potrebno

Višak struje može se isporučiti elektroenergetskom sistemu, dok stručnjaci savetuju da ugradnja panela mora da bude isplativa.

„Kupac-proizvođač, kada ugrađuje, trebalo bi da vidi koliko troši na godišnjem nivou i da odabere pe-ve sistem koji će toliko i proizvoditi“, ukazuje dr Darko Šošić, profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu.

Ivana Đorđević, direktorka Sektora za uprvljanje kupcima-proizvođačima u EPS-u objašnjava da ako ima bilo kakvu investiciju od onoga što njemu zaista treba, ne može da vidi prave efekte.

„Vreme povraćaja te investicije će biti mnogo duže“, poručuje Đorđevićeva.

Veća kontrola

U Elektrodistribuciji kažu da na priključenje čeka 2.100, a četvrtina su domaćinstva i četiri stambene zajednice. Predlažu i veću kontrolu radova na terenu.

„Treba da se uvede sertifikacija izvođača radova. Od početka smo se za to zalagali. Izvođač radova sa svojim licencama garatuje kvalitet materijala, opreme i izvođenje radova“, navodi Predrag Matić, direktor Direkcije za planiranje i investicije u „Elektrodistribuciji“.

Ministarstvo energetike formiralo je tim koji radi na novim rešenjima. Oni će pojednostaviti proceduru i ubrzati priključenje kupaca-proizvođača električne energije na elektromrežu.

Izvor: RTS

Stiže nova generacija efikasnijih solarnih ćelija

Foto-ilustracija: Pixabay (Bru-nO)
Foto-ilustracija: Unsplash (American Public Power Association)

Dok se, sa jedne strane, zemlje “utrkuju” u dodavanju novih kapaciteta solarnih elektrana kako bi što pre odgovorile na izazove energetske tranzicije, naučnici, sa druge strane, neumorno rade na usavršavanju solarne tehnologije ne bi li maksimalno unapredili njenu efikasnost.

Istraživači sa Tehnološkog univerziteta u Kaunasu u Litvaniji već su dobro poznati u svetu solarne energije, a rezultat njihovog dosadašnjeg rada su solarne ćelije rekordne efikasnosti.

Njihov pronalazak sada je otišao korak dalje nakon što su solarnim ćelijama od perovskita pravilne strukture dodali tanke samosastavljajuće slojeve organskih molekula.

Reč je o molekulima koji se sami uređuju u sloj debljine jednog molekula i deluju kao sredstvo za transport elektrona u solarnim ćelijama, navodi se u saopštenju Tehnološkog univerziteta u Kaunasu.

Pročitajte još:

„Molekuli koji čine ove monoslojeve, poput pametnog lepka, oblažu površinu konstruisanih uređaja tankim slojem debljine jednog molekula. ​​I to nije slučajno, oni se ne lepe gde god da odu, već se vezuju samo tamo gde su u kontaktu sa provodljivim metalnim oksidom“, objašnjava Tadas Malinauskas, jedan od pronalazača nove tehnologije.

Prema njegovim rečima, primena takvog sloja je relativno jednostavan i ekonomičan proces koji zahteva da se staklena podloga sa elektroprovodljivim slojem metalnog oksida uroni u ili poprska rastvorom jedinjenja.

Iako je veoma tanak sloj, uloga koju ima u solarnim ćelijama je izuzetno važna, a Malinauskas kaže da je najbolja analogija za njegovu funkciju metro.

„Ovaj sloj, poput automatske kapije u metrou, dozvoljava samo jednoj vrsti punjenja da prođe i nastavi svoj put ka elektrodi“, kaže on.

Prethodni eksperimenti do sada su se više fokusirali na molekule koji se koriste za prenos pozitivnog naelektrisanja u solarnim ćelijama, pa je sledeći korak ovih istraživača bio da razviju molekule koji mogu da nose negativno naelektrisanje.

Milena Maglovski

Pamet mladih Srbije osvetljava zeleni put održivog razvoja lokalnih zajednica

Foto-ilustracija: Unsplash (Hannah Busing)
Foto: GIZ

Čak i oni koji ne prate teme održivog razvoja i energetske efikasnosti čuli su za Zeštat Aspern, potpuno samoodrživ grad koji energiju dobija iz obnovljivih izvora, vetra i vode, a kišnicu prerađuje. U ovom pametnom gradu, koji od 2013. godine raste nadomak Beča, u kome su svi objekti od prirodnih materijala, potpuno energetski efikasni, do 2028. godine dom će pronaći oko 20.000 stanovnika.

Ovakvi uspešni projekti bude optimizam da se svet kreće u pozitivnom smeru – održivog razvoja, ali često izazivaju i osećanje osujećenosti zbog uverenja da je razvoj u okvirima održivosti rezervisan samo za ekonomski jake zemlje i osvešćene urbane zajednice.

Da nije tako, dokazuju mnogobrojni projekti širom sveta, ali i zelene ideje koje su u šest manjih naselja u Srbiji, koja tipski pripadaju ruralnim sredinama, pokrenuli i sprovode mladi entuzijasti uz podršku projekata koje realizuje GIZ u partnerstvu sa Ministarstvom rudarstva i energetike i Ministarstvom turizma i omladine Republike Srbije. Školsko dvorište u Vlasotincu, zahvaljujući grupi mladih entuzijasta, dobilo je solarnu klupu koja služi kao izvor osvetljenja, poboljšavajući bezbednost i upotrebljivost dvorišta u večernjim satima.

U Fokusu:

Dodavanjem USB porta za punjenje mobilnih uređaja ova klupa predstavlja i praktičan korak ka smanjenju potrošnje električne energije iz neobnovljivih izvora i pruža udobno i bezbedno mesto na kome se mladi rado okupljanju.

Zeleno mesto okupljanja dobili su i mladi u Donjoj Stražavi, jednom od naselja na periferiji Prokuplja. Troje studenata koji čine grupu Foton realizovalo je ovu ideju u okviru svog projekta Solarna klupa za održivu povezanost – Nek te sunce poveže sa svetom.

Njihov cilj, kao i cilj drugih mladih koji su pokrenuli i realizovali ove projekte, jeste da osim što stvaraju održivu povezanost, edukuju zajednicu i animiraju prvenstveno mlade ljude o značaju i potencijalu obnovljivih izvora energije.

Foto: GIZ

“Stari i mladi na selu imaju manje mogućnosti da usvoje znanja neophodna za podizanje te svesti. Plan grupe Foton je da uradimo što više ovakvih projekta i pomognemo ljudima na selu, ali kao i u gradovima, da usvoje znanje koje je stvarno neophodno za naš opstanak”, kaže Petar Stojanović.

Projekat koji takođe ima dvostruki pozitivan efekat – smanjuje ekološki otisak i emisije štetnih gasova, a istovremeno podstiče zajednicu da koristi solarne tehnologije – pokrenuli su i sproveli i mladi iz sela Brankovina, nedaleko od Valjeva.

U školskom dvorištu oni su postavili solarnu oglasnu Info tablu, koja služi kao informativeni centar za lokalnu zajednicu, a pre svega za učenike. Ovaj projekat ne samo da obezbeđuje dostupnost korisnih informacije već i doprinosi ekološkoj održivosti jer Info tabla sadrži i integrisani punjač mobilnih uređaja na solarni pogon. Solarnu info tablu uskoro će dobiti i Sokobanja.

GIZ

Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODRŽIVA ARHITEKTURA I FINANSIRANJE ZELENE GRADNJE

Sačuvajmo velike zveri i njihova staništa da bismo sačuvali sve nas!

Foto-ilustracija: Pixabay
Foto-ilustracija: Unsplash (Dušan veverkolog)

Ukoliko želimo očuvane, zdrave i bioraznovrsne šumske ekosisteme, potrebno je nastaviti i produbiti saradnju svih institucija i organizacija koje se bave očuvanjem prirode, ali i građana. Jedino tako je moguće obezbediti skladan suživot.

,,Osvajajući sve više teritorije za sebe, ljudi su potisnuli ravnopravne životinjske i biljne vrste i sveli njihova staništa na, najblaže rečeno, neodgovarajuća. Ako pokušamo da razumemo da su medvedu, vuku i risu potrebna prostranstva da bi imali osnovne uslove za život, moramo da vratimo hranu na koridore velikih zveri i da sačuvamo njihova staništa, a tako posredno i sprečimo moguće sukobe sa ljudima”, ističe Vanja Jakšić iz WWF Adrije.

Koliko su klimatske promene ubrzale promene na koridorima velikih zveri, svedoči činjenica da ih u nekim područjima ima dosta, dok u drugima pokušavamo da sačuvamo jedan ili dva para koji treba da produže vrstu.

„Klimatske oscilacije dovele su do sve češćih susreta ljudi i velikih zveri. Treba da nastavimo da delujemo kroz edukaciju stanovništva, a posebno u zonama koje su blizu naseljenih mesta. Međutim, dok preventiva ne da rezultate, treba da onemogućimo konflikte postavljenjem električnih ograda“, kaže Duško Ćirović, profesor Biološkog fakulteta.

Pročitajte još:

Istovremeno, Vladan Bjedov iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije ističe da su „medved, vuk i ris takozvane „ključne’’ vrste, jer su one kamen temeljac za opstanak skoro svih drugih biljnih i životinjskih vrsta u šumskim ekosistemima, kao i da su oni zaslužni za regulaciju broja svih drugih biljojeda. Na taj način oni obezbeđuju ravnotežu u prirodi’’.

Pa ipak do sukoba domaćina šuma i čoveka neizbežno dolazi. Kako ih je moguće zaustaviti, da je potrebno raditi na njihovom sprečavanju kao i koja je uloga lovaca, institucija i stanovnika uopšte čuli smo od predstavnika Lovačke komore Srbije, Milovana Stoića, kao i Okružnog javnog tužilaštva.

Foto: pixabay

„Naša uloga je da edukujemo lovočuvare kako da prate situaciju u lovištima. Radimo na tome da svi naši članovi budu sve bolje informisani o pravnim okvirima kod nas i u Evropi, kao i o stepenu zaštićenosti vrsta ali, ima ograničenja u propisima koja nam onemogućavaju da kada i uhvatimo nekoga u krivolovu, nemamo ovlašćenja da ga u tome sasvim zaustavimo’’.

Primera dobre prakse u sudovima takođe ima, ali ne u meri u kojoj je to dovoljno da spreči zločine nad divljim vrstama. Tužilaštva širom Srbije neminovno u svojoj praksi imaju sve veći broj predmeta iz oblasti zaštite životne sredine, pa polako i ova tematika sve više dobija na značaju.

Nakon panela, Zavod za zaštitu prirode Srbije prikazao je izložbu „Putevi velikih zveri’’ koja je rezultat njihovog dugogodišnjeg rada na očuvanju velikih zveri širom Srbije.

Projekat ForestConnect podrazumeva da ćemo u naredne dve i po godine raditi na tome da na koridore velikih zveri vratimo hranu i sačuvamo njihova staništa, a tako posredno sprečimo moguće sukobe sa ljudima. Ovaj projekat podržan je sredstvima Interreg Dunavskog rediona, a kofinansiran sredstvima Evropske unije.

Izvor: WWF Adria